Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... solicitari in instanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

solicitari in instanta

Buna seara,
Am si eu urmatoarea situatie:
Vreau sa fac cerere de actionare in judecata a societatii care m-a concediat(art.65/68-colectiva),deoarece nu am primit drepturile ce imi revin intr-o astfel de situatie.
S-a incalcat si art.72,si s-au angajat oameni noi,fara sa ma intrebe daca ma intorc.
Pot solicita plata sal pe perioada de cand au deschis pana cand se rezolva situatia din justitie?Pt ca nu mai vreau sa ma intorc ,situatia fiind tensionata si mi-au sugerat ca o sa am zile grele,daca ma intorc.
-pot solicita daune pt ca eu am si copil in intretinere si ei au angajat si reangajat persoane care nu au copii?
Nu trebuia sa am un impozit mai mic, pe sal,pt ca am in intretinere copil?Eu am dus certif .de nastere si hot.de divort la angajare.
Nu trebuia sa am si spor de vechime?ei au zis cand am intrebat ca este inclus in sal.dar am avut acelasi salariu ca si colegele mele care au doar cativa ani vechime(eu am 21ani vechime).
Pentru aceste aspecte din urma(impozit ,avand si copil,/copil in intretinere/vechime)pot sa solicit daune(plata diferentei de bani) in instanta,pe aceeasi cerere?
Sau fac obiectul altei cereri si se timbreaza?
In situatia sus mentionata am nevoie de avocat?
Pot solicita pentru tot ,cheltuielile de judecata sa fie achitate de societate?
Multumesc!
este greu de dovedit daunele morale in instanta !!!
litigiu de munca este scutit de taxe
...posibil sa aveti nevoie si de avocat
da puteti solicita cheltuieli de judecata.
Art.72 C.mun. este aplicabil numai in situatia concedierilor colective, nu si in cazul celor individuale.
Concedierea este colectiva.

Stiam ca prioritate in reangajare au cei concediati si cei care au copii in ingrijire.
Pot solicita daune pentru acest aspect,deoarece au fost reangajati cei ce nu au copii si alti oameni noi?:(
Multumesc.
ContSters137044, utilizator