Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Masuri legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Masuri legale

" Fiind concediere colectiva, daca intr-o perioada de 9 luni de la concediere se reia activitatea, se aplica art.72 din Codul muncii si art.82 din CCMUNN.
Nu conteaza daca concedierile nu s-au facut in aceeasi zi. Drepturile prevazute de CCM aplicabil se platesc fiecarui salariat concediat."

Avand in vedere aceste aspecte,daca managerul nu mai doreste sa lucreze cu unul sau mai multi angajati,desi legea il obliga,ce se poate face,poate fi actionat in judecata?Oamenii doresc sa revina si nu exista nici motive sa nu fie chemati,doar ca managerul asa vrea.Ma intereseaza daca se poate face altceva decat raportarea la ITM.
Multumesc!
Va rog ,daca stie cineva,am nevoie de un raspuns!!!
Il puteti actiona pe angajator in judecata.Instanta il va obliga sa va reangajeze, conform art.72 din Codul Muncii.Actiunea este un litigiu de munca si nu se timbreaza.
Va multumesc mult!O zi buna!
dandanaua a scris:

Il puteti actiona pe angajator in judecata.Instanta il va obliga sa va reangajeze, conform art.78 din Codul Muncii.Actiunea este un litigiu de munca si nu se timbreaza.

;)
ctynn a scris:

dandanaua a scris:

Il puteti actiona pe angajator in judecata.Instanta il va obliga sa va reangajeze, conform art.78 din Codul Muncii.Actiunea este un litigiu de munca si nu se timbreaza.

In baza art.78 "va zice" instanta, reclamantul se va prevala de incalcarea, de catre angajator, a art.72.Cele doua, 72 si 78 "merg mana in mana" aici, asa este.O seara excelenta.

;)