avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate elicrist

Activitate elicrist

Discuție concediu cc
Buna ziua-Va rog,un raspuns. Se poate intra in ccc daca in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului am avut 4 luni contract perioada nedeterminat cu jumatate norma (4ore)?
Buna ziua -Sufar de o boala cronica -am CM din luna februarie 2015 pana in prezent(178zile) doctorul mi-a spus ca-mi trimite dosarul la Bucuresti pentru inca 3 luni de medical.Intrebare- Mai este obligat angajatorul sa-mi plateasca si aceste 3 luni? El zice ca este obligat maxim 183 zile.Daca mi se aproba cine imi va plati CM?
Răspuns la discuția CCC pana la 2 ani
va multumesc din suflet -o sera frumoasa
Răspuns la discuția CCC pana la 2 ani
multumesc mult pentru raspuns --- daca nu va suparati va mai rog un raspuns----prietena mea este insarcinata ---va trebui sa nasca in luna august 2014 ea lucreaza dar ar vrea sa stie cum se calculeaza indemnizatia de CC --ar ajuta-o cu ceva daca" si-ar mai lua un job" la firma parintilor
Buna seara . Sunt insarcinata nu am lucrat in ultimi 2 ani prin urmare nu beneficiez de indemnizatie cc- stiu ca ar putea sotul meu sa intre in CCC dar nu ar primi mai mult de 600ron conform salariului din CIM bani insuficienti sa supravietuim--Am si eu doua intrebari---- ar putea sotul meu sa obtina stimulent de insertie si sa-si pastreze locul de munca? sau exista art. lege care i-ar da dreptul sa incheie un cotract de colaborare cu firma la care lucreaza sa mearga si la serviciu ocazional, sa mai ia niste banuti? multumesc
Răspuns la discuția Plata sulta
multumesc mult..Sa inteleg ca sulta va fi depusa la CEC exclusiv in favoarea lui Y fara nici o clauza -imputernicire ptr.X si bani pot ramane asa ani si ani pana ce Y (fiul ratacitor) se va intoarce in tara?
Discuție Plata sulta
Buna ziua, In urma partajului judiciar privind imobil ap. X a primit apartamentul urmand sa-i plateasca lui Y o sulta .Y nu este de gasit de ani buni(este plecat din tara) cum se poate plati sulta incat X sa poata vinde apartamentul? multumesc
Multumesc mult.. Vecini se vor prezenta ei sunt cei care fac presiuni acum cand au vazut ca mai sunt si" altii"care vor acel ap.Nu inteleg insa de ce sa scadem contravaloare avansului? batranul este adevarat ca i-a cheltuit dar altcineva real nu ipotetic ii da mai mult cu 6000e.adica batranul dupa ce restituie avansul ramane in mana cu 6000 de euro mai mult decat ii dau vecini-- dublul avansului trebuie dat la notar sau vecini trebuie sa-l dea in judecata sa obtina bani.....
Situatia sta in felul urmator-- sotie decedata(2001),-la succesiune au venit sotul si un fiu - sotul(tatal) ii vinde fiului apartamentul cu clauza de intretinere-- fiul pleaca din tara- nu-si intretine tatal-- tata il cheama in instanta pentru rezolutiune contract-- obtine rezolutiunea antacontractului si cei doi devin coproprietari cu parti egal 1-1,,, Tatal cere iesirea din indiviziune si obtine ap. cu plata sultei catre fiu..Doi vecini "binevoitori" l-au ajutat cu bani ptr. av. taxe si alte cheltuieli cu conditia sa le vanda lor ap.Au incheiat antecontract de vanzare cumparare au notat antecontractul in CF ---antecontractul are prevazuta clauza cu restituirea dublului sumei daca batranul se razgandeste, Mai au 15 zile pana la data la care trebuie incheiat actul autentic si acum s-a aflat ca ap. a fost subevaluat si sunt alti cumparatori care-i ofera batranului cu 6000euro mai mult,. ce mai poate face? care sunt pasi ( daca sunt) ca batranul sa anuleze acel antecontract si sa vanda la altcineva cu mult mai multi bani-- batranul vrea sa le dea bani inapoi si cu penalitati dar ei nu vor sa-i primeasca Mai poate face ceva sau este obligat sa incheie acul autentic .
Promitenti cumparatori nu vor asa ceva -ei vor apartamentul ,au fost pacaliiti in sensul ca li sa oferit un pret mult prea mic