Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC pana la 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC pana la 2 ani

Buna seara . Sunt insarcinata nu am lucrat in ultimi 2 ani prin urmare nu beneficiez de indemnizatie cc- stiu ca ar putea sotul meu sa intre in CCC dar nu ar primi mai mult de 600ron conform salariului din CIM bani insuficienti sa supravietuim--Am si eu doua intrebari---- ar putea sotul meu sa obtina stimulent de insertie si sa-si pastreze locul de munca? sau exista art. lege care i-ar da dreptul sa incheie un cotract de colaborare cu firma la care lucreaza sa mearga si la serviciu ocazional, sa mai ia niste banuti? multumesc
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil ()CCC) nu se poate cumula cu salariul.

2. - Dar tatal copilului poate solicita direct stimulentul de insertie, fara sa mai intre in CCC, incepand cu data nasterii copilului.
- Va primi salariu pentru munca depusa iar statul ii mai da 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.

3. - Mergeti la Primarie si solicitati lista cu actele necesare pentru stimulentul de insertie.
- Actele le veti depune tot la Primarie.
multumesc mult pentru raspuns --- daca nu va suparati va mai rog un raspuns----prietena mea este insarcinata ---va trebui sa nasca in luna august 2014 ea lucreaza dar ar vrea sa stie cum se calculeaza indemnizatia de CC --ar ajuta-o cu ceva daca" si-ar mai lua un job" la firma parintilor
1. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. - Se iau in calcul toate veniturile profesionale impozabile din cele 12 luni.
- Asadar poate sa mai aiba unul sau mai multe locuri de munca.
va multumesc din suflet -o sera frumoasa