Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC si stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC si stimulent de insertie

Buna ziua, am si eu 2 nelamuriri:
1. Am optat sa stau cu copilul 2 ani in CCC. Acum el are 1an si 4 luni daca ma angajez primesc stimulent de insertie pana implineste 2 ani?
2. Tatal nu lucreaza cu carte de munca. In cazul acesta eu am dreptul la CCC pana implineste copilul 2 ani sau doar pana la 1 an si 11 luni ?

Multumesc.
1. Daca reluati activitatea si obtineti venituri din salariu veti beneficia de stimuentul de insertie.

2. - Daca sotul a avut venituri din salariu in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) poate intra acum o luna in CCC dupa care dvs. veti beneficia de stimulentul de insertie pana implineste copilul 2 ani.
- Daca, in acest caz, sotul nu intra cel putin o luna in CCC atunci veti primi stimulentul de insertie pana implineste copilul 1 an si 11 luni.

3. Daca sotul nu indeplineste conditiile pentru a intra in CCC atunci veti beneficia de stimulentul de insertie pana implineste copilul 2 ani.
" Daca sotul nu indeplineste conditiile pentru a intra in CCC atunci veti beneficia de stimulentul de insertie pana implineste copilul 2 ani."

Si in aceasta situatie cum pot eu dovedi ca sotul nu indeplineste conditiile si unde ar trebui sa merg?
daniela.popa, utilizator
1. - Cand ati depus actele pentru CCC trebuia sa depuneti si o dovada ca sotul nu indeplineste conditiile (ca nu are venituri in cele 12 luni eligibile).
- Dovada era o adeverinta fiscala de la Adm. fiscala de care apartineti.

2. Daca nu exista la dosar o asemenea adeverinta o solicitati acum de la Adm. fiscala si apoi o depuneti la dosarul pentru indemnizatia pentru CCC care se afla la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS).