Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata sulta

Buna ziua, In urma partajului judiciar privind imobil ap. X a primit apartamentul urmand sa-i plateasca lui Y o sulta .Y nu este de gasit de ani buni(este plecat din tara) cum se poate plati sulta incat X sa poata vinde apartamentul? multumesc
Se poate folosi de procedura ofertei reale insotita de consemnatiune.
Trimite o notificare la ultima adresa cunoscuta a beneficiarului sultei, prin care il invita la o anumita data si ora la sediul unui executor judecatoresc. Daca beneficiarul sultei nu se va prezenta, x va consemna banii reprezentand sulta la cec, pe numele si la dispozitia lui y si va lasa recipisa in pastrarea executorului judecatoresc, la cutia de valori.
executorul judecatoresc va incheia un proces-verbal despre aceasta, care va face dovada platii, putand fi folosit la cartea funciara pentru radierea privilegiului/ipotecii copartasului.
multumesc mult..Sa inteleg ca sulta va fi depusa la CEC exclusiv in favoarea lui Y fara nici o clauza -imputernicire ptr.X si bani pot ramane asa ani si ani pana ce Y (fiul ratacitor) se va intoarce in tara?