avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate Andreii Gheorghe

Activitate Andreii Gheorghe

Buna ziua , am o singura intrebare : recalcularea alcolemiei se cere la Udristei si li se acorda dreptul tuturor la ea?
Inca ceva. Ce se face practic prin recalculare?
da am dat 2 probe , inca o intrebare tot acest timp cum ai patit si tu , voi astepta cu permisul suspendat?
Buna ziua. Am fost testal cu aparatul etilotest si am fost depistat cu 0.65 mg/l . Am efectuat analizele la medico-legal. In caz ca iese peste 0.8 la ce sa ma astept?
Si inca o intrebare ar mai fi : cei de la medico-legal mi au spus ca dupa ce platesc analizele la 2 zile lucratoare aflu rezultatul la Udristei. Am fost azi si mi au zis sa vin dupa 15 zile cu chitanta de plata pana atunci sa astept, este corect?
In mare parte am inteles ce am de facut ... o ultima intrebare ar fi : contractul meu cu firma operatoare ar trebui sa existe in baza acestora de date? doresc sa il revizualizez. Si daca spun ca nu il mai au? asta nu inseamna ca practic nu au ce sa ma mai preseze?
Cand le am cerut telefonic dovada ca sunt dator au spus simplu : esti! trebuia sa pastrezi bonuriele de plata (de acum 2 ani de zile ) .Este normal? Si ar mai fi ceva : suma de restanta lunara pentru neplata ar trebui sa existe in contractul semnat?
Asta ar trebui sa o cer la firma de internet sau la socetatea de recuperari? Iar in legatura cu instiintarea periodica ... suma reala ar fi de 60 de ron cu tot cu penalitatzi 130 Ron . Ar fi putut de asemenea sa ma contacteze peste 5 ani sa imi ceara cine stie cat.... ?
Problema mea este urmatoarea : acum aprox 15 luni am anulat contractul cu o firma de internet datorita unor probleme dintre administrator si acestia . Acum ... dupa tot acest timp in care nu am primit absolut de la ei, primesc o somatie de plata de la o firma de recuperari , angajata de NOUA conducere a fostului meu furnizor de servicii. Acestia sustin ca am 2 luni restante din aceea perioada solicitandu mi suma de 130 Ron. Acum intrebarile mele sunt : de unde stiu daca aceasta restanta este reala ( nu mi amintesc sa nu fi platit facturile) respectiv , daca aceasta restanta este reala nu ar fi trebuit sa fiu instiintat periodic?