avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate just_ea

Activitate just_ea

Răspuns la discuția o cale de rezolvare legala
Buna ziua,

Revin cu problema veche dar actuala,pentru ca nimic nu s-a rezolvat de anul trecut si totusi vreau sa stiu daca exista si alte cai pana la avocat;da,lucrarea are asa zis contract de garantie,dar atat timp cat eu fac reclamatii constante la asociatie si celui care a facut lucrarea si doar vin,vorbesc si nu rezolva nimic,luand si in deradere co-locatarii,ma intereseaza cui trebuie sa ma adresez,ca sa se simta cei vizati ca nu sunt atotstiutori si sa-si bata joc de oameni.

just_ea a scris:

buna seara;asta vara,s-a facut o lucrare de acoperire a blocului,lucrare facuta in bataie de joc, cu o bucata de tabla concava pe post de ulcele prinsa in banda de scoch; la prima ploaie s-a scurs toata apa pe peretii exteriori a blocului,infiltrandu-se si in interiorul apartamentelor,ceea ce s-a intamplat si acum la topirea zapezii de pe asa zisul acoperis si in plus mai curge apa de sus pe casa scarii;mentionez ca blocul este izolat termic de ceva ani si pana la lucrarea lor nimeni nu a avut probleme;i-am adus la cunostinta si administratorului care da din umeri,ca nu e treaba lui si ca noi am vrut lucrarea;din cate am inteles,cei doi sunt intelesi,nu au autorizatie,dar te iau peste picior cand le spui problema ;suntem 8 familii care vrem niste solutii legale,cum sa procedam ca cei 2 totusi sa raspunda pentru ce au "realizat"

buna seara!

pot beneficia de concediu de odihna daca sunt angajata din mai si in luna august vreau sa iau concediu?
Răspuns la discuția o cale de rezolvare legala
tocmai pe acest lucru se bazeaza domnii,pentru ca stiu ca prin avocat drumul e lung si nimic nu se rezolva,decat tragere de timp si lipsa de bani
buna seara;asta vara,s-a facut o lucrare de acoperire a blocului,lucrare facuta in bataie de joc, cu o bucata de tabla concava pe post de ulcele prinsa in banda de scoch; la prima ploaie s-a scurs toata apa pe peretii exteriori a blocului,infiltrandu-se si in interiorul apartamentelor,ceea ce s-a intamplat si acum la topirea zapezii de pe asa zisul acoperis si in plus mai curge apa de sus pe casa scarii;mentionez ca blocul este izolat termic de ceva ani si pana la lucrarea lor nimeni nu a avut probleme;i-am adus la cunostinta si administratorului care da din umeri,ca nu e treaba lui si ca noi am vrut lucrarea;din cate am inteles,cei doi sunt intelesi,nu au autorizatie,dar te iau peste picior cand le spui problema ;suntem 8 familii care vrem niste solutii legale,cum sa procedam ca cei 2 totusi sa raspunda pentru ce au "realizat"
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
rezultatul a fost pana la urma ca am platit....nu am vrut initial,dar am primit mesaj pe mobil,de la o firma de recuperare(nici nu vreau sa-mi imaginez cum au facut rost de anumite date,cand adresa sau nr de telefon nu completez);mai rau e ca,pe forumurile de pe siteurile de socializare unde apareau discutii (cum multe persoane au trecut prin aceeasi practica si nu vroiau deloc sa plateasca),despre cum sa contracareze aceasta practica disparusera toate si nu mai aveam nici o informatie;iti inteleg furia(am trecut prin toate starile)si preferam ca banii respectivi sa-i dau cuiva care chiar are nevoie decat unor speculanti care cunosc anumite practici legale si se bazeaza pe ele
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
"naivitatea" imi o asum pentru ca nu am citit "termenii si conditiile "siteului......dar, pentru un site SERIOS sa aiba astfel de conditii abuzatorii e DEJA un mare semn de intrebare si dupa cum am citit(mult mai tarziu) pe forumuri si siteuri de socializare,sunt o multitudine de plangeri in diferite tari(au mai multe branse)cu aceeasi idei de inceput;ideea e ca,daca erau seriosi( si pe acest fapt s-au bazat,ca omul de curiozitate va alege doar o luna,nu-i mai spun nimic,il mai las oleaca si apoi ii trimit avertizarea ca automat am ales un pachet "promotional" in valoarea respectiva si cum deja a trecut un timp trebuie sa-l platesc altfel apar repercursiuni)trebuiau sa notifice ca luna s-a terminat si daca vreau ca membershipul meu sa fie activ in continuare am optiunile scrise de ei ACUM si bineinteles nu aceasta era interesul lor.
multumesc mult de raspuns;la acest lucru m-am gandit si eu ,dupa cateva momente de panica initiala;se pare ca acest mod de operare le merge,din moment ce sunt atatea plangeri si pe o scara mai larga,dar vad ca nu se iau masuri inca.
buna seara....m-am inscris in luna ianuarie pe un site de matrimoniale care daca vroiai sa beneficezi de mesaje scrise/primite,vizualizari profile trebuia sa achizitionezi un pachet de membership....am zis ca hai sa vad care e treaba si mi-am facut abonament pentru o luna in valoare de 15 lei...a trecut luna februarie si mi s-a parut putin suspect ca nu mi-au cerut reinnoire pachet si ma trezesc in luna martie ca trebuie sa platesc un pachet de 207 lei( adica ei automat au bagat cel mai scump pachet,fara sa anunte,fara imic altceva) + 51 intarzieri,daca nu, vor pune o firma de recuperare sa primeasca banii....precizez ca plata am facut-o cu un card de debit online,...ceea ce ma intereseaza este faptul,daca ei pot proceda astfel(bineinteles ca nu vreau sa platesc astfel de suma,dar nici nu vreau sa ma trezesc cu niste samsari la usa si cu nu stiu ce suma sa platesc),daca se poate cu un numar de card sa fiu pe lista unei firme de recuperare creante...stiu ca acest lucru mi-e o mare invatatura de minte si vreau sa stiu cum sa procedez.....am vazut ca multe persoane sunt in aceeasi situatie si se plang pe facebook
multumesc mult de raspuns
buna seara....este valabil un cazier judiciar eliberat anul trecut in octombrie ,anul acesta in luna curenta( in cautarile mele,apare valabilitatea acestuia 6 luni,dar nu-mi raspunde la aceasta dilema);aceeasi intrebare pentru adeverinta medicala,eliberata in aceeasi situatie...mentionez ca imi sunt necesare pentru un nou job si nu vreau sa ma intorc de doua ori....multumesc anticipat
Răspuns la discuția succesiune
multumesc mult pentru raspunsurile date si sa raspund acum moderatorului
trandafir2: "a inceput procedura pentru succesiune"-in sensul ca a avut DOAR o discutie cu notarul pentru a vedea care sunt actele necesare pentru a incepe acest proces si daca varianta care am intrebat aici pe forum este valabila(pentru ca acelasi lucru ma gandeam si eu,ca renunta mama si fratele meu si fac actele pe numele meu),dar se pare ca nu se poate(variantele sunt cele spuse mai sus de
Gabriel Klein Kiritescu si
raluk0207 ;"planul meu" nu este amenintat in nici un fel,ci doream timp castigat de atata umblatura,acte peste acte si nu in ultimul rand bani.