avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... o cale de rezolvare legala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

o cale de rezolvare legala

buna seara;asta vara,s-a facut o lucrare de acoperire a blocului,lucrare facuta in bataie de joc, cu o bucata de tabla concava pe post de ulcele prinsa in banda de scoch; la prima ploaie s-a scurs toata apa pe peretii exteriori a blocului,infiltrandu-se si in interiorul apartamentelor,ceea ce s-a intamplat si acum la topirea zapezii de pe asa zisul acoperis si in plus mai curge apa de sus pe casa scarii;mentionez ca blocul este izolat termic de ceva ani si pana la lucrarea lor nimeni nu a avut probleme;i-am adus la cunostinta si administratorului care da din umeri,ca nu e treaba lui si ca noi am vrut lucrarea;din cate am inteles,cei doi sunt intelesi,nu au autorizatie,dar te iau peste picior cand le spui problema ;suntem 8 familii care vrem niste solutii legale,cum sa procedam ca cei 2 totusi sa raspunda pentru ce au "realizat"
Ultima modificare: Joi, 31 Ianuarie 2019
just_ea, utilizator
Cel mai recent răspuns: just_ea , utilizator 13:11, 23 Octombrie 2020
Foarte implu va adresati unui avocat pentru a va indrepta impotriva societatii care a realizat lucrarea,pregătiți probe,planșe foto,poate un proces verbal de constatare realizat de o firmă specializată,etc.Vedeti daca exista un contract o garanție pt lucrarea efectuata...
tocmai pe acest lucru se bazeaza domnii,pentru ca stiu ca prin avocat drumul e lung si nimic nu se rezolva,decat tragere de timp si lipsa de bani
Buna ziua,

Revin cu problema veche dar actuala,pentru ca nimic nu s-a rezolvat de anul trecut si totusi vreau sa stiu daca exista si alte cai pana la avocat;da,lucrarea are asa zis contract de garantie,dar atat timp cat eu fac reclamatii constante la asociatie si celui care a facut lucrarea si doar vin,vorbesc si nu rezolva nimic,luand si in deradere co-locatarii,ma intereseaza cui trebuie sa ma adresez,ca sa se simta cei vizati ca nu sunt atotstiutori si sa-si bata joc de oameni.

just_ea a scris:

buna seara;asta vara,s-a facut o lucrare de acoperire a blocului,lucrare facuta in bataie de joc, cu o bucata de tabla concava pe post de ulcele prinsa in banda de scoch; la prima ploaie s-a scurs toata apa pe peretii exteriori a blocului,infiltrandu-se si in interiorul apartamentelor,ceea ce s-a intamplat si acum la topirea zapezii de pe asa zisul acoperis si in plus mai curge apa de sus pe casa scarii;mentionez ca blocul este izolat termic de ceva ani si pana la lucrarea lor nimeni nu a avut probleme;i-am adus la cunostinta si administratorului care da din umeri,ca nu e treaba lui si ca noi am vrut lucrarea;din cate am inteles,cei doi sunt intelesi,nu au autorizatie,dar te iau peste picior cand le spui problema ;suntem 8 familii care vrem niste solutii legale,cum sa procedam ca cei 2 totusi sa raspunda pentru ce au "realizat"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am urmatoarea situatie. de aproximativ 4 ani aveam ... adriana080808 adriana080808 Buna ziua, Am urmatoarea situatie. De aproximativ 4 ani aveam infiltratii in apartament de la terasa blocului. Am anuntat verbal in fiecare sedinta efectuata ... (vezi toată discuția)
Inaltarea strazii de vecin , inundarea mea cu apa pluviale ute1972 ute1972 Buna ziua ! Locuiesc intr-o casa veche de 40 de ani . In fata casei a fost un drum de servitute de aproximativ 2 m latime , lasat de cei batrini pentru ... (vezi toată discuția)
Apartament inundat firma mansardare Bghita Bghita Buna ziua, Cautand informatii referitor la problema cu care sunt confruntat am gasit unele precizari interesante pe site-ul Dv. Dar sa va prezint situatia ... (vezi toată discuția)