avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate pavelmita

Activitate pavelmita

Discuție demisie
bună ziu,aş avea şi eu o întrebare în legătură cu serviciul meu.lucrez la o societate care a absorbit fonduri sapard în anul 2004 pt achiziţionare de utilaje şi modernizare a capacităţii de stocare cereale,iar în urmă cu un an au dat spre închiriere unei alte firme totul iar noi cei angajaţi am lucrat pt noua firmă cu un contract sub formă de prestări servicii.acum noua firmă a schimbat şi denumirea firmei şi ne obligă să demisionăm de bună voe de la vechea firmă care avea cu totul alt patronat,alt sediu şi să ne angajeze pe firma nouă.problema este că această firmă îşi are sediu în jud Caraş,punctu de lucru este timiş iarăşi noi suntem obligaţi să ne prezentăm la servici la un alt punct de lucru care se află la 100km,firma nu se obligă să ne asigure transport şi atunci noi suntem obligaţi să ne dăm demisia de bună voe de la vechea firmă şi să ne căutăm în altă parte de lucru. ce drepturi am avea noi angajaţii fostei firme la care suntem angajaţi de 9 ani avînd în vedere că firma încă se mai află sub program de finanţare sapard pînă în 2014.vă mulţumesc anticipat #-o
Răspuns la discuția taxa auto
bună seara,am înţeles că doar pînă la 31 decembrie se mai pot depune cereri pentru restituirea taxei de înmatriculare.mie abia luna viitoare îmi modifică încadrarea gradului de poluare de la E1 la E2 cum a fost pe documentele de Germ înainte de înmatriculare.
Răspuns la discuția taxa auto
pavelmita@yahoo.com
Discuție taxa auto
bună seara,am fost la secretariatul A.N.A.F.unde am plătit taxa de poluare în noembrie 2008,dar nimeni nu ştie despre o asemenea cerere tip de restituire.mi sa spus că pot face doar contestaţie care trebue să dovedească ce contest,iar contestaţia îmi va fii respinsă pentru că trebuia depusă în termen de 30 de zile de la efectuarea plăţii taxei de poluare.vă mulţumesc :( ps ce ar trebui să contest??
Răspuns la discuția taxa auto
bună seara,am fost la secretariatul A.N.A.F.unde am plătit taxa de poluare,dar nimeni nu ştie despre o asemenea cerere tip de restituire.mi sa spus că pot face doar contestaţie care trebue să dovedească ce contest,iar contestaţia îmi va fii respinsă pentru că trebuia depusă în termen de 30 de zile de la efectuarea plăţii taxei de poluare.vă mulţumesc :)
Răspuns la discuția taxa auto
bună seara,am fost la secretariatul A.N.A.F.unde am plătit taxa de poluare,dar nimeni nu ştie despre o asemenea cerere tip de restituire.mi sa spus că pot face doar contestaţie care trebue să dovedească ce contest,iar contestaţia îmi va fii respinsă pentru că trebuia depusă în termen de 30 de zile de la efectuarea plăţii taxei de poluare :) mulţumesc
Răspuns la discuția taxa auto
vă mulţumesc foarte mut
Discuție taxa auto
am înmatriculat un autoturism în noembrie 2008 şi mi lau încadrat E1 de la E2,dar în urmă cu cîteva luni mi lau încadrat E2 dar artizanal pt că autoturismul a avut echipament E2 dar na fost luat în considerare la data primei înmatriculări şi nici că pe actele autoturismului scria E2.dar după nenumărate sesizări am fost băgat în seamă de Registrul Auto Român,iar acum trebue să mai plătesc încă o taxă de 640 ron pentru reomologare Eurocat care a fost montat ulterior anului de fabricaţie şi anterior datei primei înmatriculări în România.cum pot sămi recuperez diferenţa plătită de la E2 la E1 şi această taxă 640 care eu o consider ilegală dar trebue să o plătesc #-o,avînd în vedere ca taxa de primă înmatriculare ma costat 6 000 ron.vă mulţumesc
Răspuns la discuția consultare
vă mulţumesc
Răspuns la discuția consultare
aşa este! aveţi perfectă dreptate,se folosesc de codul motor dar nu şi de seriile de fabricaţie care au unele ajustări în plus faţă de maşinile de serie din acel an de fabricaţie.vă rog să mă îndrumaţi de unde şi cu ce trebue să încep avînd în vedere că maşina am înmatriculato la R.A.R. Reşiţa jud Caraş-Severin cu numere de Timiş. vă mulţumesc mult de tot =D>