avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate alberto77

Activitate alberto77

Răspuns la discuția pensie
doctorul nu spune accentuat ci gradul 2
Răspuns la discuția pensie
e gradul 2 ce nu intelegi nu sunt decat 3 grade de handicap
Discuție pensie
as dori sa stiu la ce varsta iese la pernsie o persoana cu gradul 2 de handicap din nastere,nascuta pe 29 august 1955 si cu 30 ani vechime in campul muncii?
dupa o condamnare de 4 luni cu 2 ani suspendare(nu a facut puscarie),in cei 2 ani a mai fost prins de 2 ori conducand fara permis si in stare de ebrietate,in unul din cazuri fiind urmarit si de politie cativa km ,iar in altul accident fara victime d
eclarand ca i sa furat masina ulterior recunoscand ca el a condus .Va rog sa-mi spuneti care este minimul si maximul pedepsei
Discuție pensie
am gradul 2 de invaliditate cate luni pe an se pun la pensia normala
Răspuns la discuția somaj
te rog citeste ultimele 5randuri care sunt in plus fata de ce era in legatura cu prelungirea de somaj poate iti faci o parere mai buna oricum iti multumesc de raspuns
Discuție somaj
cand am depus dosarul de somaj cel care mi-a procesat dosaru mi-a spus ca am dreptu la 9luni somaj l-am depus in 2009 cu tot cu acea lege de 3luni in plus eu i-am zis ca dupa 8ani de munca am dreptu la 12luni iar el mi-a zis ca nu am decat 4ani de staqgiu de cotizare platiti si daca vreau 12 luni sa ma duc la firmele unde am lucrat sa ia duc stagiile de cotizare si ma asigurat ca imi da drumul la somaj si cand vin cu acele acte le trimite el in localitatea de unde apartineau firmele ca sa mi se confirme ca sa platit stagiu de cotizare si automat imi recalculeaza somaju sa imi prelungeasca perioada i-am adus acele acte dupa o luna el lea dat la o colega sa le trimita raspunsu mia venit cu 10zile inainte sa imi expire somaju dar surpriza sefa de agentie ia spus ca nu poate sa il mai prelungeasca am vorbit personal cu dansa si mia spus ca nu se mai poate face nimic eu iam zis atunci de ce iar dansa mi-a zis ca trebuia sa fie toate actele de la inceput dar cel care mi-a facut dosarul mi-a spus pe ascuns ca se poate aduce stagi de cotizare pe parcursul somajului si sa se recalculeze ulterior sefa a invocat lege 72sau 76 din 2002 a somajului eu am facut tot ce tinea de mine nu stiu cine a gresit functionaru care procesa dosare sau sefa care am inteles interpreteaza lege in partea care ai convine e mai dificila din cate am auzit multii pe ascuns de acolo mi-au zis ca se poate iar cel care mi-a procesat dosar a fost el primul la sefa dar la refuzat cineva minte dar daca ai dau in judecata nu stiu daca am sanse pt ca eu am un martor la procesarea dosarului care a auzit cum mi sa spus ca pot sa le aduc ulterior sefa a spus ca functionarul ma informat gresit el in particular spune ca ea nu are dreptate legal am dreptul sa il mai prelungesc sau nu cu toate ca eu nu am nici o vina mentionez ca ca sa pot sa iau 9luni somaj plus 3 prelungire dar ordonanta cu 3 luni prelungire nu mai este in vigoare dar in momentu depuneri dosarului era eu trebuia sa fac dovada ca am platiti peste 5ani stagiu de cotizare si in momentul depuneri nu putem dovedi decat 4ani dar ulterior am adus si diferenta pana la 5ani dar se pare ca era prea tarziu cel care mi-a procesat dosaru a zis ca era obligat sa i-mi dea drumu la el si ulterior sa aduc si diferenta pentru stagiu de cotizare dar sefa agentiei imi spune ca nu trebuia sa ai dea drumul la dosar sunt nelamurit total