avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate ghitzarushul

Activitate ghitzarushul

Buna ziua ,
Mama mea detine o treime din casa si terenul unde domiciliaza. Doreste sa doneze partea ei de propietate unei persoane care sa o ingrijeasca pana la sfarsitul vietii. Care este cea mai sigura metoda prin care mostenitorii ei sa nu o poata ataca in instanta ?
Va multumesc .
buna ziua!
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: imi expira cartea de identitate si propietarul imobilului este bolnav la pat si nu se poate deplasa pt a semna in fata lucratorului de la ghiseul de evidenta populatie formularul de luare in spatiu. ce variante am in acest caz? mentionez ca adresa este aceeasi , nu am schimbat-o. va multumesc.
multumesc pt informatii.
as dori sa mentionez ca perioada in care am beneficiat de stimulent s-a terminat de vreo 5 luni. deci eu daca devin somer din nou as vrea sa stiu daca pot beneficia de stimulent cand ma voi angaja (la alta firma bineinteles)
somer fiind am beneficiat la angajare de un stimulent (30 la suta din indemnizatia de somaj) pe durata ramasa din somaj. de la angajare au trecut 1 an si 5 luni.se preconizeaza o reducere de personal la firma . odata ajuns somer , la angajare mai pot beneficia de acel stimulent mentionat mai sus?
As dori sa stiu daca procura facuta la cosulatul Romaniei in Franta este echivalenta cu procura facuta la un notar public (in Franta). Banuiesc ca cea facuta la notar trebuie tradusa si legalizata in Romania. Se poate face o procura generala universal valabila care sa-i dea puteri depline imputernicitului, adica sa fie valabila peste tot ,oriunde ? Multumesc anticipat pt. informatiile furnizate.
sora mea locuieste in Franta si i-au expirat CI si pasaportul. Pt pasaport am gasit indicatii si as vrea sa stiu daca si CI expirata se poate schimba la ambasada sau consulat iar daca da de ce acte are nevoie.