Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ingrijire batrana cu mostenirea propietatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ingrijire batrana cu mostenirea propietatii

Buna ziua ,
Mama mea detine o treime din casa si terenul unde domiciliaza. Doreste sa doneze partea ei de propietate unei persoane care sa o ingrijeasca pana la sfarsitul vietii. Care este cea mai sigura metoda prin care mostenitorii ei sa nu o poata ataca in instanta ?
Va multumesc .
Un contract de întreținere.
Deși nu stiu cine s-ar "inhama" să îngrijească o persoană pana la deces, pentru că în final să nu dobândească imobilul intreg, ci doar o cota.