Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... schimbarea cartii de identitate expirate la ambasada ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

schimbarea cartii de identitate expirate la ambasada sau consulat

sora mea locuieste in Franta si i-au expirat CI si pasaportul. Pt pasaport am gasit indicatii si as vrea sa stiu daca si CI expirata se poate schimba la ambasada sau consulat iar daca da de ce acte are nevoie.
Pe site-ul ambasadei gasiti toate datele necesare.
Cand sora ta are un drum in Romania, inainte se duce la cel mai apropiat consulat si isi ia titlu de calatorie. Costa 40 - 50 de euro.

Apoi isi poate face personal CI la urgenta, am explicat aici unde se face in Bucuresti:
www.avocatnet.ro/content/for...