avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi

Curs practic de implementare e-Factură / e-Transport. Reguli de aplicare și discuții practice. Vezi detalii și participă → 

Forum Activitate giv

Activitate giv

Buna ziua.
Ideea este ca pământul meu este într-o tarla care a fost declarata de cineva si a încasat subvenție dar el a făcut schimb cu de parcele cu altcineva sa nu se fărâmițeze tarlalele (gen daca sunt doua tarlale alăturate iar cei doi arendași au arendatori încrucișați își fac schimb de suprafețe sa lucreze o toată tarlaua fizic dar de declarat la APIA declara cum au contractele).
La mine e declarata de cineva si lucrata de altcineva.
Pe cine sa dau in judecata? Pe cel care a lucrat si a luat roadele efectiv sau pe cel care a declarat si încasat subvenția?
Refuz plata arenda

Buna ziua. Am moștenit anumite suprafețe de teren in 2015.
De curând am dorit sa le dau spre arenda.
Am aflat ca ele erau lucrate ilegal de o asociație agricola si s-au încasat subvenții pentru suprafețele mele de teren.
Am luata legătura cu cei care au încasat subvenții si aceștia refuza sa îmi plătească din urma ceva, de fapt mai mult evita sa stea de vorba cu tine la infinit.
Ce pot face in acest caz?
Având in vedere ca in contractul de închiriere nu este trecuta vreo suprafața deci pe cale de consecință nu aveam ce sa declar.
Acum după ce am declarat in baza ce suprafețe au trecut cei de la primărie in declarații ca suprafețe mi s-a stabilit 1950 de lei impozit pe locul de parcare.
Aberant.
Cat impozitul la apartament pe 10 ani.
Adică plătesc primăriei impozit pe clădirea ei cat plătesc la o suprafață de 10 ori mai mare care o am in proprietate timp de 10 ani.
Mai mult de atât, eu am un certificat fiscal de acum doua săptămâni in care scrie ca am zero datorii.
Acum, la câteva zile, îmi comunica faptul ca am rămășită si majorări de 25% din suma.
Ce vina am eu ca nu mi s-a trecut in contract ce trebuia si ca funcționarii primăriei nu au făcut impuneri din oficiu sau măcar sa ne comunice faptul ca trebuia sa declaram la timpul potrivit. An de an am platit tot, la zi. Fara sa ne trage cineva de maneca de faptul ca ar trebuie ceva declarat sau platit in plus.
Sa isi asume vina functionarii care trebuiasu sa faca acest lucru si sa platesca ei, nu eu majorari la sume care nu stiam de ele.
Apoi eu ocup 8,6 MP si nu inteleg ce ce mi se impun 36 MP ca impozit pe cladire.
Ma poate lumina cineva in aceasta situatie ce am de facut?
Buna ziua.

Am închiriat de la primărie din anul 2017 un garaj într-o parcare comuna unde se plătește o chirie anuala pe locul de parcare.
Acum câteva zile m-am pomenit cu somație sa declar si sa plătesc impozit pe teren/clădiri pe ultimii 5 ani.
In toți acești ani nu mi s-a comunicat faptul ca trebuie sa plătesc deși an de an am cerut certificat de atestare fiscala.
Mai mult decât atât nici nu s-a făcut o impunere din oficiu.
Ne pune acum sa declaram si sa plătim pe ultimii 5 ani cu majorările si penalitățile de rigoare aceste sume ca urmare a unui control al curții de conturi.
Având in vedere ca in contactul de închiriere nu se specifica suprafață ocupata s-a împărțit total suprafață clădire la numărul de locuri ocupate si deși eu am închiriat in mod real 8,6 MP mi se impune 36 MP.
Practic plătesc impozit la locul de parcare ca la o garsoniera.
OK, scrie in lege (art. 455 alin 2 si 463 alin. 2 din legea 227/2015) dar ce vina am eu ca funcționarii care trebuiau sa debiteze sumele anual (contractele fiind emise de către aceeași) nu au debitat sumele din oficiu sau măcar sa ne înștiințeze ca ar trebui făcută si aceasta formalitate la timpul sau (cum iți baga la impozit auto mașină când o înmatriculezi).
Mie unul nu îmi convine sa plătesc majorări si penalități pentru ca nu s-au făcut impunerile din oficiu la momentul necesar.
Practic cu majorări si penalități la aceste sume (pentru 8,6 MP) eu plătesc mai mult decât am plătit in toți acești ani la un apartament de 82 MP.
Ce pot face sa scap de aceste sume eu practic fiind de buna credință?
Nu ma poate sfatui nimeni?
Buna ziua.

Am mostenit diverse suprafete de teren de la tatal decedat si de la fratii bunicului cand mostenitorii acestuia au dezbatut mostenirea prin instanta.
Concret: o parte din suprafete le am prin certifcat de mostenitor intocmit la notar, o alta parte prin hotarare judecatoreasca.
Ideea este ca am niste suprafete de teren arabil.
Doresc sa aflu cine munceste aceste suprafete de teren si cine incaseaza subvenții pe acel teren caci nu am cunostinta de eventuale contracte de arenda.
Nu cunosc daca tatal decedat sau fratii bunicului ori mostenitorii acestuia aveau contract de arenda pe aceste suprafete.
Am luat legatura la primarie si mi-au spus ca sa ma interesez la APIA sa aflu cine ia subventie pentru suprafetele aflate in proprietatea mea deoarede la primarie nu exista o evidenta clara, informatizata si unele persoane declara ca avand suprafata "sub alta forma" ca drept de folosinta cand solicita adeverinta pentru subventia APIA si nu inregistreaza un contract de arenda sau titlu de proprietate.
Concret: vreau sa aflu cine imi ia mie subventie pentru suprafetele mele sa iau legatura sa intru in relatii normale cu acesta caci de 6 ani doar platesc impozit la primarie si nu beneficiez cu nimic desi parcelele sunt in tarlale care se lucreaza.
Am luat legatura la APIA si mi s-a comunicat ca nu pot sa imi dezvaluie cine ia subventie pe suprafetele mele si doar daca dau in judecata APIA si solicit in inanta sa imi spuna APIA cine ia subventie pe pamantul meu pot afla cine este.
Mie mi se pare absurda aceasta situatie ca eu in calitate de proprietar sa ma trezesc cu pamantul lucrat de altii, care iau subventie pe pamanturile mele, fara sa am vreun act cu ei, fara acordul meu si eu sa nu pot afla de la autoritatile abilitate cine face acest lucru. Ori eu nu pot pune un cort in camp sa ma mut acolo un an sa urmaresc cine baga tractorul sa stiu cine este sa ii fac reclamatie pentru tulburare de posesie cum mi s-a insinuat cotit de la APIA sa fac.
Ce ma sfatuiti in legatura cu aceasta situatie?
Cum este corect sa procedez sa aflu cine imi incaseaza de atatia ani subventie pe pamanturile mele?
Am trimis la notarul care mi-a făcut "actul" buclucaș toate actele necesare sa îmi răspundă la întrebarea de ce a trecut in proprietatea mea un bun intabulat de alta persană de dinaintea dezbaterii succesiunii mele.
Nu am niciun răspuns de o luna de zile.
Se face ca nu înțelege.
EXTRAS DE CARTE FUNCIARĂ
PENTRU INFORMARE

Înscrieri privitoare la dreptul de proprietate şi alte drepturi reale
XXXXX / 03/11/2014
Act Notarial nr. XXX, din 31/10/2014 emis de NP XXXXX XXXXXXXXXXXX;
Intabulare, drept de PROPRIETATE mostenire, dobandit prin
Succesiune, cota actuala 1/1
1) XXXXXX XXXXXXXX
La nota de respingere de la OCPI se arata:
Documentația cadastrală a fost respinsă din următoarele motive:
- Imobilul are număr cadastral XXX, înscris in CF vechi XXX (conversie XXXXX)

Astăzi am primit documentele.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ma rog.
Am mai avut o situație asemănătoare cu un alt notar la care am făcut un act si apoi am aflat de la o terță persoana ca știa toate detaliile actelor făcute de mine, fir-a-par, sume exacte, numărul actelor, părțile din acte.
Nu vreau sa generalizez dar mi s-au părut cam escroci acești "funcționari privați".
Am vrut sa fac o reclamație la organele abilitate atunci dar am zis sa nu ii fac rău ca are cine sa pedepsească notarul la timpul potrivit si legea LUI e lege fără de cusur.
Deci, nu știu cum sa spun, culmea e ca eu le vad numai defectele. Daca nu pățeam pe pielea mea nu aveam ce comenta. Unele defecte fiind penale.
Închei subiectul.

Revenind la discuția mea certificatul de moștenitor pe care îl am in mod clar nu este bun daca am suprafețe care nu sunt ale mele.
Cum se poate modifica acest certificat sau care este procedura pentru a îndrepta o asemenea "eroare"?

P.S.
Nu ați învățat numai dumneavoastră.
Eu intram in biblioteca municipala după cursuri si ieșeam seara din Octombrie pana in Ianuarie la examene si apoi din Martie pana in Iunie. Toată după-amiaza după ce mâncam la cantina mergeam la biblioteca si mâncam cărțile de drept roman, civil penal etc pe pâine.
Deci sa nu credeți ca ce ați făcut dumneavoastră nu a mai făcut nimeni.
Eu însa m-am născut sărac si am luptat greu sa răzbat in viata. Tot ce am obținut am obținut cu sudoare. De aceea nu îmi plac nedreptățile. Mama era săracă si nu a avut bani sa ma sprijine mai departe. As fi dat la magistratura dar nu aveam bani nici de ocazie. Asta e......
Acum nu am nevoie sa ma mai reprofilez pe alta meserie mai ales una dintr'asta in care rubedeniile sunt 90% din reprezentanții meseriei. Eu clar nu am loc acolo, pot sa fiu si steaua polara ca nu te primește nimeni in casta.