avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters138888

Activitate ContSters138888

Multumesc mult pentru raspuns.
Am plecat in 2010 august in Germania cu C.I., printr-o agentie de mediere pe un post de chelner.Dupa o luna, seful din motive doar de el stiute,m-a recomandat sa zicem unui nepot care avea o alta afacere.Dorind sa scap de avansuri, am acceptat oferta.

Din 01.10.2010 mi-am facut mutatia provizorie, cont bancar mai apoi, permis de munca din 22.02.2011, contract de munca din 01.04.2011, contract in care scria ca banii vin prin virament bancar, in realitate venind in transe , mai mult numerar, pe virament doar din februarie 2012.

Din 01.12.2011 m-am mutat cu o colega in alt oras, din cauza ca filiala s-a inchis deoarece nu exista ca si punct de lucru, a fost pus sechestru,la o alta filiala.

Contractul de inchiriere a fost facut pe numele amandurora, cu precizarea ca a mine intre timp, in 09.02.2011, am avut divort, trebuind sa reiau numele de fata, nu am facut partaj, lucrurile mele au ramas la el in apartament, care este pe numele soacrei precum si masina luata de parintii mei dupa casatorie, pe care a folosit-o si o foloseste dar nu i-a platit impozitul.

La aceasta firma, concediile erau neplatite, in 2012 cand trebuia sa depun o declaratie de venit si am cerut ceva ce se aseamana cu fluturasul numai pe foaie A4, vazand ca din data de 01.04.2011 figurez ca am lucrat in fiecare luna, fara ore inscrise, fara cont bancar si semnatura, drept consecinta nu mi-am depus decalartia pe venit in contul meu bancar aparand multe sume pe care eu le-am incarcat in ATM dupa ce primeam cash salariul sau partea din el, cheltuielile diverse, retragere numerar.

Abonament la o firma de telefonie mobila aveam din 2010 octombrie cu doua numere si doua telefoane , din care unul l-am cedat colegei mele, pentru folosinta, urmand sa achitam fiecare ce consumam.

In cursul acestui an, am mai investit in mobila, electrocasnice, am facut alte doua contracte servicii, unul pentru internet din ianuarie, altul la cablu tv din martie.
In tot acest timp mi-am motivat fostul sot sa invete limba germana, pentru a putea veni cat mai repede sa isi caute un loc de munca.

La ultimul concediu avut in iulie imi povestea ca parintii mei sunt tristi, sa ma intorc in tara, eu incercam sa il duc acolo, in fine, ajunsesem la un compromis ca ma intorc dupa ce imi termin obligatiile, eventual la iarna sau vara viitoare.

Am avut o perioada mai grea, colega mea era in concediu si aveam mult stres la servici, cand ma suna noaptea ca poneste vine dupa mine, s-a intamplat ceva rau cu tatal meu, sa imi impachetez macar hainele in saci ca nu stie cat dureaza si sa imi iau liber macar o saptamana si sa cer rapid banii pe care am lucrat.Nu am reusit sa sun acasa, numar de la vecini neavand, am impachetat dar superficial, crezand ca nu vine.

A venit cu un prieten, i-am cazat, am cerut bani de la sef, mi-a zis sa imi inchid urgent cardul si daca nu pot reveni in timp util tot ce mai e de inchis pot face din tara.Sub un stress maxim am facut exact cum a zis el.L-am vazut foarte stresat ,nu mai era stapan pe sine, se comporta ciudat, a luat toate dosarele, a turnat tot ce era in saci, nu vroia sa fie vazut,m-a intrebat ce am semnat eu, referindu-se la documente.

Intr-un final am plecat, in ultimul moment am anuntat colega care era pe drum din Romania,si am plecat.
Drumul a durat doua zile timp in care am dormit de la stress , plus ca ne ratacisem si ei tot nu vroiau sa imi zica ce s-a intamplat.

Ajunsa acasa, am fost surprinsa sa vad ca de fapt totul era ok cu tata, eu ramanand cu 3 contracte deschise de servicii,un telefon la colega mea,1 abonament la fitness,asigurari si fara loc de munca, cu cartelele scoase din telefon,si cel mai important numar care era declarat peste tot, trecand in roaming si nefiind incarcat creditul la inceput suna inchis.

Ulterior colega mea a trimis un mail in care a scris ca renunta la partament si imi muta toate lucurile in pivnita, cand ajung sa o contactez si mi le restituie.

Am incercat timp de o saptamana sa il conving ca nu pot rezilia din Romania, am sunat la call centere, am trimis mailuri, solicitari de reziliere anticipata, cu grafice cu tot, motivatiile erau ca nu pot fii reziliate fara o relocare de la firma in alta tara.

Acum el este plecat in Delta pe banii pe care ii mai aveam, si nu mai am nici bani sa ma intorc si nici unde sa ma intorc.

Intrebarile mele sunt

Parintii mei au un cont de economii, iar eu pe numele meu am un autoturism pe care el il foloseste.

Pot sa intru in puscarie in Romania?
Se atinge cineva ce bunurile parintilor mei?
Pot executa silit vreun cont?


Cred ca nu am dormit de cand a venit dupa mine, 2000 de km am dormit atunci pe drum ,sunt zombie, si aici mai sunt si somata sa ma integrez,ca oricum nu patesc nimic.

Nu am avut vreun credit in viata mea si nici nu sunt rau platnica defel, sunt foarte speriata deoarece sunt contracte noi, le-am facut ca sa le folosesc si sa le platesc , nu sa intervina asa ceva si sa trebuiasca sa renunt.

Multumesc.



Si merita sa´-mi angajez avocat?
Sau ma costa mai mult ca si cheltuielile de judecata?
Si daca da cum pot de aici sa-i fac imputernicire?
El vrea sa-i ramana toate bunuile mele dinaintea casatoriei precum si masina care este bun comun.
Imi afecteaza sentinta sansa de a-mi obtine partea justa?
Ma afecteaza la partaj acest fapt?Daca divortul se pronunta din acest motiv?
Pot sa imi obtin bunurile proprii sau o sulta corespunzatoare valorii lor, dat fiind cavrea sa-i ramana tot lui?
Vreau sa divortez, dar as fii preferat sa fie de comun acord.
Buna seara.

Tocmai am aflat de la sotul meu a intentet actiune de divort pe motiv de parasire de domiciliu si imi cere adresa pentru ami trimite instiintarea

Eu am plecat la inceputul lunii in Germania la munca, iar contractul meu este gata in 2 saptamani.

Poate intr-adevar invoca acest motiv?
Spune ca se poate pronunta divortul fara prezenta mea.

Cum ma afecteaza la partaj?
Răspuns la discuția Neintelegeri partaj
Si nici masina nu vrea sa o vanda.
Răspuns la discuția Neintelegeri partaj
Am incercat cu obligatia de a plati in cel mult cinci ani, dar nu e de acord.
In plus mi-a luat atat cheile de la masina cat si cheile de la apartamentul de domiciliu(pe numele mamei lui desigur) .
Deoarede nu am de ales, voi merge pe calea pe care o vrea , cu speranta ca in timp pot obtine o executare silita.
Răspuns la discuția Neintelegeri partaj
Si nici masina nu vrea sa o vanda.