Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neintelegeri partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neintelegeri partaj

Buna ziua.

M-am hotarat sa divortez.Ne-am inteles pe o suma pentru lucrurile mele cumparate dinainte de casatorie pe care i le-am lasat(lucrez de 2 luni in Germania) si pe masina cumparata dupa casatorie care e pe numele meu si a fost cumparata de parintii amandurora 70% parintii mei si 30%parintii lui.
Problema este ca vrea sa facem o hartie la notar ca imi va da suma cand vinde un imobil al parintilor , dar vrea pe o perioada nelimitata, adica poate peste 20 de ani, imobilul fiind de vanzare de peste 4 ani.
Mentionez ca nu am factura pe mobila, am doar o poza din mai 2008 , nunta avand loc in august, am factura doar pe electrocasnice si pe restul lucrurilor.

Ma tot ameninta ca ma acuza de parasire de domiciliu si ca nu imi mai da nimic inapoi deoarece am plecat.

Care sunt sansele mele reale?
faptul ca ati parasit domiciliul, nu are nicio relevanta la partaj.
ce ati cumparat dvs inainte de casatorie e al dvs, impartiti doar cele cumparate in timpul casatoriei. daca exista intelegere puteti face partajul la notar, dvs ii atribuiti bunurile iar dansul trebuie sa va despagubeasca cu o suma de bani. daca nu specificati termenul, il puteti rapid executa silit. nu puteti sa scrieti ca termen ... la pastele cailor cand s-o vinde imobilul, ca poate nu se vinde in veci.
(masina fiind pe numele dvs, se poate vinde rapid inainte de divort si impartiti banii)
opinia mea este ca incearca sa va fraiereasca.faceti o tranzactie la notar cu obligatia sa va dea banii in cel mult de 1 an.
Am incercat cu obligatia de a plati in cel mult cinci ani, dar nu e de acord.
In plus mi-a luat atat cheile de la masina cat si cheile de la apartamentul de domiciliu(pe numele mamei lui desigur) .
Deoarede nu am de ales, voi merge pe calea pe care o vrea , cu speranta ca in timp pot obtine o executare silita.
Si nici masina nu vrea sa o vanda.
Am incercat cu obligatia de a plati in cel mult cinci ani, dar nu e de acord.
In plus mi-a luat atat cheile de la masina cat si cheile de la apartamentul de domiciliu(pe numele mamei lui desigur) .
Deoarede nu am de ales, voi merge pe calea pe care o vrea , cu speranta ca in timp pot obtine o executare silita.