Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj dupa 30 de ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj dupa 30 de ani

Parintii mei au divortat in urma cu 30 de ani. Tot atunci au obtinut o hotarare judecatoreasca definitiva si executorie ca apartamentul detinut in comun sa fie scos la licitati si suma sa fie impartita. dar s-au razgandit si tatal meu a ramas in aparatament angajandu-se sa ii plateasca mamei o anumita suma. Mama considera si acum ca nu a primit suma cuvenita (era perioada cu inflatia galopanta), tata ar vrea sa intre in legalitate si sa vanda. Cum se poate rezolva aceasta situatie? Multumesc!
Dreptul de a cere executarea silita in temeiul oricarui titlu executor se prescrie prin implinirea unui termen de 3 ani, deci părinţii dvs. trebuia să vândă şi să-şi împartă banii în termen de 3 ani de la data de când hotărârea a devenit definitivă şi irevocabilă.
mama dvs. a renunţat oficial la dreptul ei, la notar şi casa a rămas pe numele tatălui? Dacă e aşa, tatăl poate vinde fără probleme. dacă însă casa e pe numele amândorura, mama poate emite pretenţii, se poate face partaj şi acum, partajul nu depinde de data divorţului.
Multumesc! Mama nu a renuntat la notar. Trebuie deschis un nou proces la partaj daca mama nu merge la notar?
Se pot înţelege şi fără proces.Procesul de partaj durează foarte mult, trebuie să plătească experţi, care costă foarte mult.Dacă se înţeleg cumva şi mama e mulţumită, poate semna la notar renunţarea.
Ce scrie in hotărârea de partaj? Care este modalitatea de Partajare? Din câte am înțeles s a făcut partaj, atunci problema ar fi doar de executare sau radierea sultei
Exista hotararea de partaj, Scrie ca apartamentul se vinde la licitatie si suma se imparte 50-50.