avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate sipiran

Activitate sipiran

la terminarea cursului ni s-a spus de catre "formator" ca daca in timp d 6 luni nu ne angajam , in orice domeniu, vom plati cursurile(ne va veni o adresa de la taxe si impozite cu instiintare de plata).pana acum a fost 3 luni.:">:-/

legea a aparut in 2012
ok ,referitor la faptul sa nu refuz locul de munca oferit l-am inteles.exista un motiv pentru care agentia m-ar putea obliga s aplatesc cursurile, facand execeptie de cel mentionat?eu as dori ca dupa terminarea cursului sa ma "folosesc" de diploma obtinuta pt a putea sa ma angajez in strainatate.in acest caz voi plati cursurile?
care este perioada de "asteptare" a acestui job?..sunt somer neindemnizat, nu beneficiez de somaj.tot in surse'neoficiale" am inteles ca dupa 3 luni de zile daca nu imi gasesc de munca sau nu mi se ofera , atunci voi plati cursurile.
Buna ziua, am o nelamurire in privinta cursurilor prin A.J.O.F.M..Momentan sunt somer neindemnizat si as dori sa urmez un curs de calificare.Din surse " neoficiale" am inteles ca aceste cursuri se platesc, daca dupa terminarea cursului nu sunt angajat in domeniu in care am facut cursul.Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția pensie alimentara
pot sa cer o recalculare a sumei restante ce o datorez din 03.2010-03.2011 din deoarece din 01.10.2010 am devenit somer?
Răspuns la discuția pensie alimentara
Ati putea sa imi dati detalii despre necesarul de acte pt introducerea actiunih de micsorare a pensiei alimentare?
Răspuns la discuția pensie alimentara
Cum sa o trimit? Prin ce metoda?Prin curierat rapid?nu stiu daca sta la vechea adresa...este posibil sa nu mai fie in tara....Actiunea de micsoare a pensie alimentare unde ar trebui sa o deschid?la tribunal sau la judecatorie?si daca se poate sa imi oferiti cateva indicii despre formalitatile necesare(acte, cereri etc).Multumesc.
Răspuns la discuția pensie alimentara
ce anume trebuie sa fac in acest sens?eu din luna octombrie sunt somer, iar pensia alimentara am vrut sa o platesc , dar fosta sotie e de negasit. Imi dau sema ca la un moment dat o sa ceara pensia alimentara din urma si as vrea sa evit lucrul asta.Tot din octombrie 2010 am si decizia de divort, dar actiunea de divort e din martie 2010(ea reclamanta eu parat). De cand trebuie sa platesc pensie alimentara?din martie ? din octombrie?Multumesc.
Dupa divort, prin decizie, trebuie sa platesc 25% din venit pensie alimentara pt un copil.La data stabilirii avem servici dar dupa o luna am devenit somer.As dori sa stiu daca acest lucru schimba suma care trebuie sa o platesc.Salariul era minim pe economie.Multumesc!
Răspuns la discuția partaj recuperare bunuri
Ma gandesc la faptul ca si fosta sotie ar putea spune ca a avut 1 kg de aur(dupa spusele ei) chiar daca nu il poate dovedi prin acte.Sunt "afirmatii corecte" ceea ce spune martorul prin interogatoriu?