avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Dupa divort, prin decizie, trebuie sa platesc 25% din venit pensie alimentara pt un copil.La data stabilirii avem servici dar dupa o luna am devenit somer.As dori sa stiu daca acest lucru schimba suma care trebuie sa o platesc.Salariul era minim pe economie.Multumesc!
Cel mai recent răspuns: sipiran , utilizator 16:17, 21 Martie 2011
Daca in hotararea jud. scrie 25% din venit, in prezent venitul dvs. este indemnizatia de somaj, deci calculati din aceasta.
Daca in hot. jud. este o suma fixa, trebuie sa intentati actiune pt micsorarea pensiei alimentare.
Pensia de intretinere s-a stabilit tinandu-se cont ca aveati un loc de munca. Chiar daca s-a stabilit procent tot puteti cere o micsoare a pensiei de intretinere, deoarece aceasta se stabileste si in functie de nevoile celui obligat la intretinere, asa ca aceasta trebuie calculata in functie de somaj.
ce anume trebuie sa fac in acest sens?eu din luna octombrie sunt somer, iar pensia alimentara am vrut sa o platesc , dar fosta sotie e de negasit. Imi dau sema ca la un moment dat o sa ceara pensia alimentara din urma si as vrea sa evit lucrul asta.Tot din octombrie 2010 am si decizia de divort, dar actiunea de divort e din martie 2010(ea reclamanta eu parat). De cand trebuie sa platesc pensie alimentara?din martie ? din octombrie?Multumesc.
Dar in hotararea de divort nu scrie adresa la care trebuie platita?Adresa sotiei?
Sfatul meu este sa incepeti sa trimiteti pensia de intretinere, apoi introduceti actiune in instanta pentru micsorarea pensiei de intretinere, in functie de venitul actual.Oricum, veti fi obligat sa platiti sumele restante. Actiunea pe care o veti introduce in instanta este scutita de taxa de timbru.
Cum sa o trimit? Prin ce metoda?Prin curierat rapid?nu stiu daca sta la vechea adresa...este posibil sa nu mai fie in tara....Actiunea de micsoare a pensie alimentare unde ar trebui sa o deschid?la tribunal sau la judecatorie?si daca se poate sa imi oferiti cateva indicii despre formalitatile necesare(acte, cereri etc).Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 21 Martie 2011
sipiran, utilizator

Alte discuții în legătură

Somaj pensie alimentara minor miha_yt miha_yt Buna ziua, nu sunt divortat legal, dar platesc pensie alimentara fiicei mele prin mandat postal cu confirmare de primire. De luna aceasta am intrat in somaj. ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ioana_popescu95 ioana_popescu95 Buna ziua, In anul 2008 am divortat avand un copil in varsta de 3 ani La momentul respectiv am stabilit de comun acord o pensie alimentara in val de 450 ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara mimi75 mimi75 Buna Ziua! sotul meu plateste pensie alimentara si veniturile din ultimul an sunt cu mult mai mici. am dorii sa stim ce trebuie facut in acest caz.unde sa ... (vezi toată discuția)