avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate primaryteacher

Activitate primaryteacher

Am sperat ca a intrat in vigoarea hotararea de care auzisem ca si mamele cu patru si cinci copii vor putea beneficia de indemnizatie.
Cazul acestei doamne este urmatorul:
Are 4 copii nascuti dupa ianuarie 2006.Pentru cel de-al doilea si al treilea a beneficiat de indemnizatie crestere copil. A depus actele in vederea acordarii indemnizatiei pentru cel de-al patrulea copil dar , i s-a respins dosarul. Are dreptul sa conteste acest lucru.
Ce sanse are sa primeasca indemnizatie pentru al patrulea copil?
piese originale...after market sau producator....
Daca masina mea are bara spate formata din doua pise si pentru care nu exista varianta de producator din doua piese ci cumularea intr-una singura, se poate sa mi se deconteze in functie de pretul de poducator(mi-am reparat masina si am cerut decontarea pe baza facturilor ,dar nu mi se da toata suma)?

Probabil expertul respectivei societati de asigurare nu s-a confruntat cu un avocat pe masura... asa ca domnul Mihai Vaduva ,pe care il rugam sa ne confirm acest lucru.
Dar, o asemenea problema se poate rezolva in instanta, pentru ca societatea de asigurari trebuie sa achite intregul prejudiciu si reparatia cu piese de calitate nu cu piese aftermarket.
Va doresc succes.
Av. Mihai Vaduva
Probabil expertul respectivei societati de asigurare nu s-a confruntat cu un avocat pe masura... asa ca domnul Mihai Vaduva ,pe care il rugam sa ne confirm acest lucru.
Va multumesc f mult pentru timpul acordat si pentru raspunsuri.Prin ele m-ati incurajat.
Pentru a nu fi in imposibilitatea de a mai putea face ceva, adica pana la concediul sotului, in cate zile trebuie sa depun contestatie la scrisoarea primita?
Am depus o cerere la 10 zile de la depunerea tuturor facturilor, urmand sa astept ca in concediul sotului sa recuperam banii, mie interzicandu-mi-se acest lucru.
Primesc o scrisoare(la 3 sap de la depunerea facturilor) prin care suntem anuntati ca suntem despagubiti partial, diferenta reprezinta cheltuieli nejustificate,asta in conditiile in care mi-am reparat masina intr-un service autorizat cu manopera decenta ,nu la reprezentanta unde manopera e....
Ce trebuie sa fac...?Scrisoarea are 2 zile de cand e inregistrata la ei.........
Si totusi...
Mi se refuza plata despagubirilor,pe motiv ca imi trebuie neaparat imputernicire de la sot.Le-am spus ca sunt casatorita cu mult timp inainte de a cumpara masina,deci care este drept comun.Am sunat si la csa si mi s-a spus ca trebuie sa-mi dea banii.... ce pot sa mai fac?
Se mai da acest salariu in 2010,ca mi s-a spus ca e o ordonanta data in ianuarie care nu mai permite acest lucru?
cererea se depune in termen de 6 luni de la data nasterii copilului (termenul de prescriere)

Daca nu am depus cererea in termen de 6 luni inseamna ca nu mai pot lua.N-am gasit nicaieri aceasta stipulare.Imi puteti spune unde scrie?
Va multumesc!