avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate cristhine2000

Activitate cristhine2000

am cumparat recent un autoturism adus din Germania care are nr rosii pana pe data de 1.02.2017.Vreau sa stiu daca se mai plateste taxa de prima inmatriculare si daca mai pot sa imi scot inca 2 randuri de numere rosii in cazul in care nu o inscriu pana pe 1.02.2017.Multumesc
Fiica prietenei mele a terminat scoala postliceala anul trecut.Actualmente este in somaj.Intre timp a ramas insarcinata.Intrebarea mea este daca are dreptul la concediul de crestere a copilului si la indemnizatia aferenta daca nu a avut un loc de munca si la momentul nasterii copilului este inca in somaj? Daca da, care este temeiul legal? Multumesc anticipat
sunt divortata de sotul meu din anul 2008.fetita rezultata in urma casatoriei mi-a fost incredintata spre crestere mie cu drept de vizitare din partea tatalui de 2 ori pe luna la sf de saptamana.In prezent el nu se afla in tara iar eu doresc sa ii fac fetitei pasaport pentru a putea pleca in strainatate la prietena mea.Pentru pasaport am nevoie de acorul scris la notariat al tatalui?
Răspuns la discuția Pensie intretinere copil
si daca pleaca din tara cum pot sa rezolv problema ?
Sunt divortata de fostul meu sot din noiembrie 2008.Copilul mi-a fost incredintat mie spre crestere iar instanta a hotarat ca tatal sa plateasca o pensie lunara de intretinere a minorului de 150 lei.La data divortului acesta era angajat ca administrator la propria firma.Imediat dupa divort a renuntat la acest servici,legal nemaifiind angajat nicaieri pana in prezent.Nu mi-a trimis banii pt intretinerea copilului doar 4 luni, acum se scuza de mai bine de un an ca nu are loc de munca si venituri deci nu are de unde plati.Acum am aflat ca vrea sa paraseasca tara.Cum il pot obliga sa plateasca pensia de intretinere daca nu are servici si mai si pleaca din tara? Dati-mi va rog un sfat
Răspuns la discuția probleme cu bancile
multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția probleme cu bancile
deci daca titularul imprumutului nu plateste ,pana la urma , eu vreau nu vreau sunt obligata sa platesc suma imprumutata.
Cum procedeaza in astfel de cazuri firmele de recuperare? Se retine o anumita suma din salariu pana la achitarea datoriei sau sunt alte modalitati, sa stiu la ce sa ma astept.
Răspuns la discuția probleme cu bancile
multumesc de raspuns.Ce inseamna sa fi tinuta solidar? Dar poprirea pe cont?
am divortat de sotul meu in octombrie 2008.In ianuarie 2008 el a luat un credit de nevoi personale pe numele sau fara nici o garantie ,dar in contractul de imprumut am participat ca si coplatitor., la data respectiva fiind casatoriti.In urma divortului ne-am inteles si el si-a asumat raspunderea achitarii ratelor la credit, lucru ce este mentionat si in sentinta definitiva de divort.Deoarece nu mai are servici, si nu a mai achitat ratele la banca cei de la firma de recuperare imi tot trimit mesaje pe telefon sa achit eu ratele restante si dobanzile aferente desi nu sunt titularul contractului de imprumut ci doar coplatitor.La ce pot sa ma astept in continuare? Ce se intampla daca firma de recuperari nu poate sa recupereze banii de la el? Ce se intampla cu mine in acest caz?