avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Activitate florinote

Activitate florinote

Discuție cadou auto
Am primit cadou un autoturism,mai bine zis am primit suma de 9000 euro ca sa cumpar un autoturism,pe care l-am luat printr-un dealer auto cu conditia sa ii ajut cu transportul uneori .Cine mi-a dat banii a ales si masina, mi-a platit toate taxele(vigneta,rca,taxa mediu 120 euro,impozitul pe jumatate de an)pe numele meu acum n-masina este inscrisa pe numele meu.Nu a fost vorba initial de nici o pretentie in afara de soliciterea sa ii duc la aeroport cand au ei nevoie(este vorba de o org non profit din olanda)iar eu cu ei nu am nici un act Dupa ce am ajuns cu masina acasa m-a rugat sa facem comodat un an(pana in iunie 2015)ca sa poata conduce si ei masina pentru scopurile fundatiei iar eu cand am nevoie sa le-o cer.Mentionez ca masina au zis ca mi-o cumpara pentru a-l putea ajuta pe tatal meu care este grav bolnav,sa imi ajut familia etc.Dupa ce am facut contractul de comodat la notar nu au vrut sa mai imi dea masina sub nici o forma spunand ca e masina lor si au avut nevoie de mine doar pentru ca le trebuia o masina si nu puteau sa o cumpere ei fiind straini.Doresc sa stiu ce am de facut sa astept sa treaca termenul comodatului si apoi sa revendic masina sau sa le dau masina inapoi si sa imi vad de treaba printr-un act de vanzare sau altfel stiind totusi ca eu nu am da t nici un ban pentru acest bun.A inceput un nou an iar taxele trebuiesc platite(impozitul auto). Cum procedez ca sa fie corect si legal?Repet nu am nimic semnat cu ei in afara actului de comodat iar toate actele sunt pe numele meu
Discuție rovigneta
am fost la spalatorie auto si dupa ce am spalat masina interior-exterior am observat ca mi s-a dezlipit rovigneta si acum nu se mai vede numarul de identificare am chitanta si cuponul nr 2 iar rovigneta expira in septembrie trebuie sa cumpar alta sau sunt valabile si documentele care le mai am? va multumesc
va multumesc din suflet dupa ce m-am dus si am discutat din nou cu argumentele pe care le-am avut acum am fost primita la acelasi loc de munca va multumesc
pe 7 aprilie copilul meu implineste 2 ani si trebuie sa revin printr-o cerere la serviciu. de acolo mi s-a spus ca nu pot sa ma primeasca la vechiul loc de munca si mi-au oferit un post similar la o distanta de 37 km tocmai pentru ca stiau ca nu o sa pot merge.nu ar fi fost normal sa revin la locul de munca ocupat anterior?ce drepturi am in legatura cu acest aspect?de la birou mi s-a sugerat sa imi depun demisia.va multumesc!