avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate elena cailean

Activitate elena cailean

Buna ziua. Reprezint o Societate comerciala, cu spatiu luat in chirie de la o persoana fizica, chirie 6000 lei / luna . Ce taxe si impozite are de platit ea la stat de la 1 ianuarie 2024 si daca are si societatea noastra de platit ceva la stat? multumesc frumos.
Multumesc!
Buna ziua. Am primit amenda pentru lipsa rovinieta, dupa 3 luni, cu p-v primit acasa, exact cu ziua, data, ora exacta, localitatea, m-au luat cu camera fixa. E doar o singura contraventie. In aceiasi zi am trecut dus-intors pe acelasi drum, avand in vedere ca tot pe acolo m-am intors in aceiasi zi dupa o ora, oare mai vine inca o amenda? Multumesc
Multumesc!
Avem o casuta intabulata langa rulota. Dar da,are si rulota lumina asa cum au rulotele
Buna ziua. Vecinul de peste gard, are fosa, dar surplusul-sa nu aduca vidanja_ il deverseaza periodic in gradina la mine (nu locuiesc acolo permanent). Are o usa la garaj care da direct la mine in gradina (asa era de cand am cumparat) - dar ,care spune el este incuiata si nu o foloseste. Totusi am gasit de cateva ori urme cum ca a aruncat din fosa la mine in curte. Asa mi-au zis si vecinii ca face.
L-am sesizat, a inceput sa urle injurandu-ma in fel si chip, efectiv nu ai cu cine sta de vorba. Ce ar trebi sa fac, exista o lege care sa il pedepseasca pentru asta ? Oare o sesizare unde ar trebui sa fac? Locuim la tara in zona de munte. Multumesc.
Buna ziua. Pot construi un acoperis peste o rulota aflata in gradina mea de la tara?? Acoperisul ar fi cu o suprafata de 30 mp. din tabla, pe picioare din stalpi de lemn ?
Fara nici un fel de fundatie, direct pe iarba? Oare trebuie autorizatie de constructie, cum spune vecinul? Multumesc.
Multumesc frumos!
Da, imi puteti spune cat timp il poate lua? cat ar fi suma? sau alte conditii? multumesc!