avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1125 soluții astăzi
Forum Activitate ANDREI DUMITRU

Activitate ANDREI DUMITRU

Singurul chirias de pe scara a ocupat uscatorul scarii situat langa apartamentul acestuia prin spargerea din zidul comun dintre uscator si apartamentul acestuia;acesta lasa incaltamintea pe palier fiid 7 membri in familia lor; in podul blocului au depozitat imbracaminte si incaltaminte,lucruri gasite la tomberoane fiind adunatori de peturi;tot in pod au pus un butoi pentru apa de unde alimenteaza casa deoarece nu s-au putut racorda si ei individual avand o datorie la R.A.G.C.de 245.000.000ROL.Am convenit cu presedinta de asociatie,au fost dati in judecata pentru eliberarea uscatorului,s-a obtinut hotarare definitiva si irevocabila dar tot refuza sa-l elibereze.La sesizarile facute la primarie acestia au confirmat depozitarea incaltamintelor pe palier si specificand ca au apartamentul curat si intretinut si nu au ce l-e face,in legatura cu mizeria din podul blocului spun ca blocul nu este prevazut cu acoperis desi acoperisul este facut din1997 de noi-proprietarii.Am sesizat directia urbanism pentru zidul spart, dupa controlul unui inspector de la directie acestia l-au astupat cu o placa de rigips,accesul in uscator facandu-l pe usa de acces a uscatorului. Ce se mai poate face pentru rezolvarea acestor probleme? MULTUMESC.
Buna ziua. Tata a decedat in urma cu 12 ani;mama traieste iar noi suntem 3 copii (2baieti -1fata).Dupa decesul tatalui nu s-a facut nici o succesiune iar bunurile sunt:-un apartament 2 camere;-casa 5camere cu teren 1200mp;-teren intravilan langa terenul casei de 1200mp;-teren intravilan 2500mp arabil la150m de sat;-teren intravilan 5000mp arabil la 250m de sat;-teren extravilan 5000mp.Un baiat sta la apartament cu sotia si 2 copii (la acest apartament a contribuit la cumparare lui cu aproape jumatate din suma,dovada fiind scrisurile mamei cu contributia fiecaruia)-celalalt sta cu mama, sotia si un copil iar sora divortata si cu copil in apartamentul proprietatea acesteia.Cum se pot imparti bunurile acum daca se cere prima succesiune si cum se vor imparti dupa decesul mamei?Va multumesc.
va rog frumos sa ma indrumati in urmatoarea problema:Sau la bloc,la ultimul etaj 4,apartament proprietatea parintilor,vis-a-vis de mine sta fam.RADUCANU ,chiriasa primariei care are urmatoarele defecte:-incaltamintea o depoziteaza pe palier,pana aproape de usa mea,mirosind foarte urat. -uscatorul blocului situat intre apartamentul meu si al lui l-a ocupat abuziv,zidind usa de acces si au creat usa de acces din bucataria lor in uscator.In acest sens au prezentat primariei un tabel cu locatarii de pe scara si semnaturile acestora,semnaturi facute de el,ca sunt de acord. -in podul blocului folosit numai de acestia,mizeria si stratul de imbracaminte si incaltaminte este trecut de glezna piciorului.De 2 ani tot sesizez primaria despre neregulile acestora, au venit la fata locului ,au constatat ca am dreptate dar nu au luat nici un fel de masuri.Am sesizat directia urbanism a primariei pentru spartura din peretele bucatariei acestora,neprimind raspuns am sesizat Inspectoratul de Stat in Constructii,dupa aproximativ 3luni i-mi spun ca pana la sfarsitul anului2009 sa aduca uscatorul la starea initiala,iar de incaltaminte si de mizeria din podul blocului este responsabila asociatia de locatari.Dupa 4 luni nu a venit nimeni de la primarie sa verifice,acestia stau in continuare in uscator,toate sunt la fel.In luna decembrie am depus la Parchet o plangere impotriva acestora pentru incalcarea Art.220C.P.neprimind nici un raspuns.Mentionez faptul ca acesta este singurul chirias de pe scara, are o datorie la R.A.G.C.de21000ron,stau 9 persoane intr-un apartament cu 2 camere,sunt de etnie rroma iar celorlalti vecini l-e este frica de ei.Va rog sa ma indrumati ce mai pot face.VA MULTUMESC.