avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate miroslavmihai

Activitate miroslavmihai

Am vandut verbal. In cele din urma am aflat ca am nevoie de un acord scris al bancii pe care urmeaza sa il primesc saptamana viitoare si apoi sa intocmesc contractul de vanzare cumparare si plata creditului restant.
Pai eu credeam ca trebuie sa ridic ipoteca si apoi sa fac contractul de vanzare cumparare.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Ca multe cazuri de aici creditul meu a fost cesionat catre S. C., detinut initial de B K X. In cele din urma a fost cesionat iar catre alta firma care urmeaza sa deschida procedura de executare silita. Eu am reusit in cele din urma sa vand apartamentul ipotecat pentru creditul respectiv insa nu stiu cum sa procedez acum... Sincer nu mai am incredere deloc in ce imi spun oamenii astia si plus ca nu reusesc sa vorbesc cu nimeni de la aceasta ultima societate.

Cu stima.
Ce s-a mai intamplat in acest caz?
Buna ziua,
Aceiasi situatie... aceiasi banca... Am reusit intr-un final sa vand apartamentul ipotecat si acum vreau sa aflu cum fac cu plata creditului restant. Problema e ca nu reusesc sa vorbesc cu nimeni de la cabinetul de avocatura care urma sa inceapa procedura de executare silita. Trebuie sa elimin ipoteca sa nu fac vreo prostie sa si platesc si sa ramana si ipoteca pusa.

Cu stima.
Am inteles ca politia a procedat corect cu privire la suspendarea permisului pentru 30 zile pentru ca instanta s-a pronuntat numai asupra amenzii si anume hotaraste aprobarea plangerii contraventionale si anume hotaraste anularea procesului verbal seria xx nr zzzzzz in ceea ce priveste amenda contraventionala si inlocuirea acesteia cu avertisment. Problema e de ce mi-au dat si o suspendare suplimentara de 30 zile care se da in cazul in care se respinge plangerea si nu te prezinti in termen de 15 zile... Ca m-am prezentat atunci in 2008 asta nu am cum sa dovedesc pt ca nu am nici un document... Dar plangerea mea nu a fost respinsa.
Mai nou am aflat ca am permisul suspendat 60 zile conform art 118
"(4) In termen de 15 zile de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere.
(5) Neprezentarea contravenientului in termenul prevazut la alin. (4), in mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce."

Pai cum vine asta daca mie mi s-a aprobat plangerea contraventionala?
Daca nici asta nu e abuz...
Documentul de aici.
"Art. 281 /1
In cazul in care sunt necesare lamuriri cu privire la intelesul, intinderea sau aplicarea dispozitivului hotararii ori acesta cuprinde dispozitii potrivnice, partile pot cere instantei care a pronuntat hotararea sa lamureasca dispozitivul sau sa inlature dispozitiile potrivnice.
Instanta va rezolva cererea de urgenta, prin incheiere data in camera de consiliu, cu citarea partilor.
Incheierea se va atasa la hotarare atat in dosarul cauzei, cat si in dosarul de hotarari al instantei."
Ma poate ajuta cineva cu niste detalii?
Conform OUG. 195/2002 actualizata:
" Art. 180 (4) In termen de 15 zile de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere."
...
" ... Art. 120. - (1) Procesul-verbal neatacat in termen de 15 zile de la data comunicarii acestuia ori, dupa caz, a ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti prin care s-a respins plangerea constituie titlu executoriu, fara vreo alta formalitate. "

Hotararea pe baza careia mi-au retinut permisul nu era definitiva si irevocabila. Acum vine intrebarea mea: Cum devine o hotarare definitiva si irevocabila ? Eu citisem aici ca trebuia legalizata si timbrata cumva nu? Aia de la ei nu era.
Am facut o cerere de completare a hotararii am deschis un nou dosar cu termen pe 18.05.2010. Am eliberat un certificat de grefa sa mi se poata restitui permisul de conducere pana la deliberare si spre uimirea mea politia refuza sa mi-l inapoieze si in continuare e retinut pana pe 07.05.2010. Drept urmare acest nou dosar l-am deschis degeaba.