avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1270 soluții astăzi
Forum Activitate P|N|M

Activitate P|N|M

Buna Ziua,
Ma intereseaza daca cineva cu o vechime de 33 ani in munca (cotizati) dintre care 23 ani grupa II si varsta de 53 ani ( femeie) poate beneficia de pensie aticipata?
Multumesc
Răspuns la discuția Angajat - Angajator
Da ...este o solutie, dar cati angajatori si angajati procedeaza asa?
Dupa etapele interviului ti se comunica ca ai fost acceptat, se trimite oferta salariala completa, iar viitorul angajat trebuie sa-si dea acceptul. Cred ca 99% isi depun preavizul si urmeaza sa aduca toate actele necesare angajarii (adev medicala, copie dupa diploma studii, carte de munca sau decizie, cazier in unele cazuri etc) fara acestea sunt curios cati dintre angajatori intocmesc un CIM?
Va apreciez raspunsul si sunt acum perfect de accord, dar pe langa faptul ca este inuman sa procedezi asa cu un om (azi il angajez maine nu)...consider ca printr-o lege, sau orice altceva, angajatul sa fie protejat de asemenea marsavii!
Răspuns la discuția Angajat - Angajator
v-am trimis pe privat continutul unuia dintre emailuri
Multumesc
Răspuns la discuția Angajat - Angajator
In primul rand va multumesc pentru raspuns!
Nu am semnat nici un act deoarece primul pas a fost acela de a-mi depune preaviz
totul este specificat in email primit de la deprtamentul de resurse umane. Oferta tipizata cu salar si cu "primul pas" depunere demisie. Deoarece perioada de preaviz este de 30 de zile in cazl meu am stabilit sa semnam contractul de munca dupa ce voi avea toate documentele necesare
Buna Ziua,
am fost la un interviu pentru o anumita companie, dupa mai multe etape de selectie sunt anuntat ca voi fi angajatul acestei companii si mi s-a trimis oferta completa pe mail. Totodata ca prim pas mi s-a solicitat sa demisionez de la actualul loc de munca (apare tot in mail). Dupa o periada din preaviz am fost anuntat ca postul pentru care aplicasem si pe care "l-am obtinut" nu mai exista.
Exista vreo modalitate juridica prin care acest angajator sa fie pedepsit?
Va multumesc!
Buna Ziua,
Intampin urmatoarea problema: o persoana apropiata a dobandit teren de la primarie prin intermediul legii 15/2003, aceasta persoana (deoarece nu are fonduri suficiente) doreste sa ne ajute donandu-ne (mie+sotiei) acest teren pentru a ne construi o locuinta! Ce trebuie sa fac pentru a putea obtine dreptul de folosinta al terenului respectiv astfel incat sa pot accesa un credit imobiliar?
Persoanele care sunt din Cluj si care considera ca ma pot ajuta (contra-cost) cu intocmirea actelor si a documentelor sunt rugate sa ma contacteze PM!
Multumesc anticipat