Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren dobandit prin legea 15/2003
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren dobandit prin legea 15/2003

Buna Ziua,
Intampin urmatoarea problema: o persoana apropiata a dobandit teren de la primarie prin intermediul legii 15/2003, aceasta persoana (deoarece nu are fonduri suficiente) doreste sa ne ajute donandu-ne (mie+sotiei) acest teren pentru a ne construi o locuinta! Ce trebuie sa fac pentru a putea obtine dreptul de folosinta al terenului respectiv astfel incat sa pot accesa un credit imobiliar?
Persoanele care sunt din Cluj si care considera ca ma pot ajuta (contra-cost) cu intocmirea actelor si a documentelor sunt rugate sa ma contacteze PM!
Multumesc anticipat
Avand in vedere faptul ca atribuirea de teren in folosinta in baza legii 15/2003 se face datorita indeplinirii unor conditii de catre solicitant, din cate stiu eu, posesia acestui teren nu se poate instraina in nici un fel prin acte intre vii, ci se transmite doar prin mostenire (beneficiarul a trebuit sa se incadreze in anumite criterii stabilite de lege si, uneori, suplimentar de catre fiecare consiliu local in parte: varsta 18-35 ani, domiciliul stabil in localitate, sa nu fi detinut anterior locuinta sau teren destinat construirii unei locuinte, etc). Tot ce poate face este sa cumpere terenul in cauza de la primarie (daca CL decide acest lucru, in urma unei expertize pentru stabilirea pretului) si apoi sa va vanda dvs...
Cred ca cel mai bine ar fi sa va interesati direct la primarie, intrucat cunosc unele consilii locale care au stabilit ca si sanctiune, pentru cei care instraineaza posesia unui astfel de teren, retragerea dreptului de folosinta (sa nu va treziti si fara teren, si cu banii dati).