Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Posibilitate pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Posibilitate pensionare anticipata

Buna Ziua,
Ma intereseaza daca cineva cu o vechime de 33 ani in munca (cotizati) dintre care 23 ani grupa II si varsta de 53 ani ( femeie) poate beneficia de pensie aticipata?
Multumesc
Cea mai apropiata forma de pensionare in cazul de fata este la limita de varsta cu reducerea de 5 ani din varsta standard.Pentru a afla varsta standard din care se scad cei 5 ani este nevoie de luna si anul nasterii.
Carp Mircea, utilizator
Perioada lucrata in grupa de munca ii ofera posibilitatea sa beneficieze de pensie pentru limita de varsta la aceeasi varsta la care ar fi putut solicita pensie anticipata partiala. Reveniti cu data nasterii.