Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa a II a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa a II a de munca

Sunt femeie si am 53 de ani, vechime in munca 34 de ani si 6 luni, din care 5 ani si 6 luni au fost de grupa a II a de munca. Ma vor ajuta anii de munca cu grupa de munca sau trebuie sa am minim 6 ani de grupa a II a. Daca vor trebui minim 6 se poate cumpara diferenta de 6 luni si de unde anume?
Nu se pot cumpara 6 luni de stagiu in grupa II.
5 ani si 6 luni de stagiu in grupa II aduc:
-Un stagiu aferent de 1 an si 3 luni
-O majorare de punctaj de 25% pentru acea perioada
Nu aduc reducere de varsta
Multumesc frumos, si totusi v-as ruga daca imi puteti spune care ar fi varsta mea standard de pensionare sau celelalte 2 variante de pensie anticipata sau anticipata partiala. Data nasterii 14.11.1964- feminin.
pensie la limita de varsta : dupa August 2027

pensie anticipata : dupa August 2022, stagiu de cotizare : 41 ani si 11 luni.

pensie anticipata partiala : dupa August 2022, stagiu de cotizare : de peste 33 ani si 11 luni.