avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa a II a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa a II a de munca

Sunt femeie si am 53 de ani, vechime in munca 34 de ani si 6 luni, din care 5 ani si 6 luni au fost de grupa a II a de munca. Ma vor ajuta anii de munca cu grupa de munca sau trebuie sa am minim 6 ani de grupa a II a. Daca vor trebui minim 6 se poate cumpara diferenta de 6 luni si de unde anume?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:49, 21 August 2018
Nu se pot cumpara 6 luni de stagiu in grupa II.
5 ani si 6 luni de stagiu in grupa II aduc:
-Un stagiu aferent de 1 an si 3 luni
-O majorare de punctaj de 25% pentru acea perioada
Nu aduc reducere de varsta
Multumesc frumos, si totusi v-as ruga daca imi puteti spune care ar fi varsta mea standard de pensionare sau celelalte 2 variante de pensie anticipata sau anticipata partiala. Data nasterii 14.11.1964- feminin.
pensie la limita de varsta : dupa August 2027

pensie anticipata : dupa August 2022, stagiu de cotizare : 41 ani si 11 luni.

pensie anticipata partiala : dupa August 2022, stagiu de cotizare : de peste 33 ani si 11 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala pentru femei mpaula73 mpaula73 Buna ziua! Sunt nascuta in data de 9.11.1964 .Lucrez din data de 1.10.1984 pana in prezent ,dintre care 16 ani lucrati in grupa a II a .Cand pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipată Bluetravelgirl Bluetravelgirl Bună ziua, sunt născută in 6 septembrie 1964 și lucrez in învățământ din septembrie 1988 .Am făcut facultatea de fizică, 4 ani, in cadrul ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipată sau anticipată parțială daniela1965@yahoo.com daniela1965@yahoo.com Buna ziua. Femeie născută in data de 20.11.1964, 37 ani vechime, 14 ani în grupa 1 de muncă. Poate ieși la pensie anticipată sau anticipată parțială ... (vezi toată discuția)