avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate feliciagl

Activitate feliciagl

Răspuns la discuția OUG 37/2011
Buna ziua!
Revin la vechea mea problema cu oug 37 din 2011, cu ORC Galati. Pana acum situatia in felul urmator: ORC a dat rezolutie in care s-a mentionat ca eu am forma de organizare intreprindere individuala si nu pot fi autorizata cu cod caen 6920 asta a fost in data de 15 august 2011, am depus la Tribunal plangere impotriva acestei rezolutii, termenul a fost 28 martie 2012, mi-a fost admisa cererea si a fost anulata dispozitia ORC-ului, am primit hotararea acasa in 23 iulie 2012, dar ORC face recurs pe 9 august si acum s-a stabilit un termen de judecata pe 7 noiembrie 2012.
Eu cum pot sti daca ORC a facut recurs in cadrul acelui termen de 15 zile, ca daca a primit ca si mine in data de 23 iulie, cererea de recurs depusa in 9 august este tardiva
Trebuie sa depun intampinare? Este vreun model? Ce trebuie sa scriu in aceea intampinare?
Deja m-am saturat pana peste cap, prima cerere de mentiuni la ORC am depus-o la inceputul lunii iunie 2011, se pare ca nu se va termina pe 7 noiembrie 2012.
Răspuns la discuția OUG 37/2011
Nedumerirea mea este de ce o pfa se poate autoriza sa desfasoare o activitate iar intreprinderea individuala nu poate desfasura aceasi activitate, ele fiind tot persoane fizice fara personalitate juridica singura diferentadintre ele care era pana acum: pfa-urile nu puteau face angajari pe profesia pentru care a fost autorizata, II da. Am sunat la ONRC si mi-au spus acelasi lucru daca pfa poate, poate si intreprinderea individuala, le-am trimis si o scrisoare ca sa am si raspunsul lor in scris.
Nu stiu ce voi face vineri, cum pot amana pana voi avea raspunsul in scris.
Răspuns la discuția OUG 37/2011
Multumesc pentru raspuns, unde gasesc cadrul legal in care doar pfa pot avea cod caen 6920, puteti sa-mi indicati si legea sau oug?
Răspuns la discuția OUG 37/2011
Buna ziua!
Ca forma de organizare sunt o intreprindere individuala ce are cod CAEN 4719. Cand s-a publicat OUG 37/2011, care modifica legea contabilitatii, am cerut la Reg Comertului din Galati sa-mi adaug codul CAEN 6920, fiind economist de profesie,( am absolvit o facultate specializare finante contabilitate). Primul raspuns al juristilor de acolo a fost ca nu pot daca nu sunt membru CECCAR, le-am spus despre modificarea legii contabilitatii si le-am aratat si raspunsul dat de ONRC catre APEC in data de 29.04.2011 si catre avocat.net in care se spune ca economistii se pot infiinta ca PFA cu cod CAEN 6920. Raspunsul final al celor de la Registrul Comertului din Galati a fost ca daca imi trebuie cod CAEN 6920 trebuie sa inchid intreprinderea individuala si sa infiintez PFA , ca nu se poate autoriza activitatea de evidenta contabila pentru intreprindere individuala si mi-a dat si termen pentru a lua o hatarare pana vineri 24.06.2011. Va intreb pe dvs daca ONRC cere in mod special ca economistii sa fie organizati doar ca PFA, ca II eu nu pot profesa?
Va multumesc


Am fost la finante si mi-au spus ca nu trebuie sa platesc tva neex, (ca ordinul 1876 nu are si alte completari ) dar daca vreau, sa refac decontul la iunie, sa declar tva de plata, si sa platesc si majorari de intarziere.
Multumesc pentru raspunsuri. Anularea inregistrarii in scopuri de tva e ca urmare a suspendarii activitatii, declaratiile fiscale sunt depuse la zi. Decizia am primit-o pe data de 29 iulie, in ea scrie ca firma este scoasa din evidenta ca platitoare de tva cu 1 iunie 2010, deja am depus decontul pe iun cu 0, trebuie sa refac decontul cu suma de plata la tva pentru iunie si sa platesc toate accesoriile pentru intarziere?
Buna ziua! Am o firma platitoare de tva care si-a suspendat activitatea la reg com, am primit o decizie de la finante prin care mi se comunica ca firmei mele i-a fost anulata inregistrarea in scopuri de tva. Intrebarea mea e eu ce trebuie sa fac pentru ca la data suspendarii firmei aveam materiale pentru care am dedus tva la momentul achizitionarii lor, am o tva neexigibila in balanta, trebuie sa achit tva-ul neexigibil?
Răspuns la discuția permis de portarma
S-a rezolvat in felul urmator: au mers in dimineata asta la un magazin de arme si si-a ales o arma i-a dat si factura si chitanta, nimeni n-a platit nimic nici tata nici politistii, dar i-au vorbit urat. Desi am fost martora la asa ceva nu-mi vine a crede ce abuzuri se fac de cei care ar trebui sa-ti apere drepturile. Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția permis de portarma
Multumesc pt raspuns, o sa-i spun sa faca cerere.
Buna ziua! Tatal meu si-a cumparat in 1996 un pistol cu bile,de la magazin autorizat, in 2010 am venit cei de la politie i-au confiscat arma si i-au inaintat dosar ca nu are permis de port arma,a platit o amenda de 200 lei si cheltuielile de judecata, (n-a stiut ca s-a modificat legea si trebuia sa-si scoata permis). Si-a facut si toate necesare pt permisul de port arma si s-a dus la politie sa-si ridice arma, politistii i-au zis ca arma e confiscata si nu i-o dau, s-a dus la seful lor iar acesta le-a spus ca daca politistii au predat arma trebuie sa existe un proces verbal de predare si ca el ar trebui sa se inteleaga cu politistii care i-au confiscat-o. Politistii i-au spus, cand s-a dus o doua oara ca sa merga impreuna laun magazin de arme, ca pistolul acela ar fi cam 700ron si ei doi dau 500 sa mai dea si tata 200 ron si sa ia alt pistol ca celalalt e confiscat si era si stricat si ca putea sa faca si inchisoare ca n-avea permis dar il ajuta ei si-i dau 500 ron. Tatalui meu nu i-a venit sa creada urechilor cand a auzit asa ceva, in sentinta lui nu scrie nimic de confiscarea armei, are doar procesul verbal cand i-au ridicat politistii arma si nu stie ce sa faca: sa accepte propunerea lor sau sa se duca, dar unde, sa-si ceara arma inapoi. Are dreptul de a-si cere arma inapoi?