avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate poe.aly

Activitate poe.aly

Răspuns la discuția Masina furata in Ungaria
Multumesc. Am depus plangere penala impotriva lui. Acum sunt si mai sigura ca el a furat-o, deoarece l-am chemat azi dimineata sa mergem in Ungaria sa declaram furtul si nu a venit, a zis ca vine maine, luni.
Sper sa imi gasesc masina.
Buna ziua,

Am o autoutilitara cumparata in leasing, pe care am inchiriat-o pentru doua zile unei persoane. Inchieirerea s-a facut ieri, 08.04. Azi pe la ora 13.00 am fost sunata de respectivul, care mi-a spus ca masina i-a fost furata din parcare din Ungaria, azi noapte, el lasand cheile in contact.
La politie a fost in Romania sa declare furtul, nu in Ungaria.
Parerea mea este ca el a vandut-o si a declarat-o furata.
Cum ar trebui sa procedez?
Multumesc.

Multumesc.
Buna ziua,
Spuneti-mi, va rog, cum sa porcedez in cazul urmator:

Am fost accidentata din spate de o masina. Masina mea nu a patit nimic, dar cealalata are capota indoita putin.
Nu i-am luat RCA-ul deoarece nu era necesar si nici la politie nu ne-am dus. A fost o intelegere amiabila.
Intrebarea este: daca autorul accidentului merge la politie singur, mie mi se suspenda permisul? sau nu patesc nimic. L-am tot sunat, dar nu raspunde la telefon.
Multumesc.
Buna ziua,

Spuneti-mi,va rog, daca din cele relatate mai jos,avem castig de cauza?
Socrului meu i-au fost stricate un numar de aprox. 10 ha de pamant cultivate cu cereale. Cea care i-a stricat cultura este o femeie care detine aprox. 200 de oi si pe care le tine la pascut pe culturile oamenilor.
Socrul meu a facut plangere la primarie si la jandarmerie.( primaria l-asfatuit sa mearga la jandarmi si nu la politie).
Ar trebui sa depuna plangere si la DSV?
Credeti ca va isi va putea recupera paguba?
Vamultumesc.
Răspuns la discuția TVA pentru imobile noi construite
Multumesc mult. Acum am inteles.
Răspuns la discuția TVA pentru imobile noi construite
Ba da,am specificat , valoarea locuintei este de 60000 de euro. Este vorba de o casa nou construita.
Răspuns la discuția TVA pentru imobile noi construite
Multumesc
Răspuns la discuția TVA pentru imobile noi construite
Multumesc.
Imi puteti spune la ce va referiti cand spuneti pragul de 35000 de euro, pretul de achizitie?
Si stiti cat se percepe TVA la suma de 60000 de euro?
Va multumesc
Buna ziua,
As dori sa stiu daca este adevarat faptul ca pentru vanzarea de im obile noi construite va fi perceput TVA.

Mentionez ca vreau sa achizitionez o locuinta ( mai precis o casa) prin programul 'prima casa', de la o persoana fizica, iar azi am aflat ca vanzatorului s-ar putea sa i se perceapa TVA la suma achizitionata prin vanzarea imobilului.

Casa este in curs de construire. La terminarea acesteia se va face contractul de vanzare-cumparare.

Ma puteti ajuta ?
Va multumesc