avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate danbontea

Activitate danbontea

Discuție Schimbare sediu
Buna ziua! Doresc schimbarea locatiei, in care functioneaza un magazin cu bar.Locatia noua ocupa un spatiu mai mare, compartimentat si va avea aceeasi destinatie, magazin cu bar. Avand codul 4711, este nevoie ca in cazul locatiei noi, care este asa cum spuneam, mai mare, sa-mi schimb codul CAEN? La adresa vechii locatii, imi este inregistrat si sediul societatii.E nevoie sa-mi modific si adresa sediului, pentru locatia noua, avand in vedere ca acel spatiu nu va mai fi utilizat?
Răspuns la discuția contributia datorata CAS
Va multumesc pentru raspuns!

Desi PFA nu mai exista(a fost radiata in 2007), sa inteleg ca au sa-mi blocheze conturile personale,printru-un recuperator?sau..............
Buna!

In perioada 2000-2006, am functionat ca PFA. In anul 2003 ,m-am angajat si nefiind in cunostinta de cauza ,cum ca sunt obligat sa-mi platesc dupa fiecare venit contibutia la CAS, am incetat sa mai platesc ca PFA. Am primit azi o instiintare da la CAS, cu titlu executoriu,cum ca sunt obligat ca in termen de 15 zile, sa-mi achit contributia pe 2006, (pentru periada 2003-2005 vad ca nu mi-au cerut nimic,cred ca aceste aceste datorii s-au prescris!) cu penalitatile de rigoare,penalitati care sunt aproape dublul contributiei pe 2006,daca nu, voi fi executat.Motivul ,caruia ii atribui aceasta instiintare, este ca, recent am inceput sa functionez ca si intreprindere individuala si am semnat un contract cu CAS.Am aflat ca legea CAS s-a modificat pe vremea cand era Ministru al sanatatii Nicolaescu, deci dupa 2003.Nu inteleg de ce, in momentul in care angajatorul a inceput sa plateasca aceasta contributie , nu m-au instiintat ca sunt nevoit sa platesc in continuare si pe PFA.Chiar nu vad astia nimic in calculatorul lor?E adevarat ca, la finele anului 2008, cei de la CAS mi-au trimis o notificare cum ca nu am mai platit catre ei cotributia din 2003.Am fost sfatuit sa nu platesc.In situatia mea se aflau foarte multe persoane.Totusi din 2003 pana in 2008 chiar nu m-au putut instiinta?E adevarat ca necunoasterea legii nu ma disculpa, dar sa fim seriosi, nu aveam timp sa stau sa studiez fiecare modificare a legii contributiei catre CAS.Daca au vrut bani,trebuiaiu sa ma instiinteze!Oricum,plicul cu instiintarea recenta l-am refuzat nesemnand confirmarea de primire.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, as fii foarte recunoscator!
Răspuns la discuția fabrica de reciclat PET-uri
Va multumesc!
Buna ziua!

As fi interesat de obtinerea unor fonduri europene nerambursabile ,in vederea infiintarii unei fabrici de reciclat PET-uri......dar sincer nu stiu de unde sa incep.As avea nevoie de indrumare privind accesarea acestor fonduri,organismele abilitate cu care e nevoie sa iau legatura, precum si achizitionarea liniei tehnologice aferente.


V amultumesc.
Va multumesc pentru raspuns,.....dar sincer tot nu sunt lamurit..........Eu intreb de distanta nu de inaltimea zidului,mai exact: sunt sau nu ogligat sa-i las vecinului 70cm din proprietatea mea?
Buna ziua!

Locuiesc intr-o curte comuna. Doresc sa ma delimitez de vecin, prin constrirea unui gard in prelungirea casei, avand curtea in spatele casei. Mai exact, delimitarea celor doua proprietati, o reprezinta stresina casei mele.As dori sa va intreb unde anume trebuie sa-mi situez gardul,pe linia peretelui casei mele sau pe linia stresinei.


Va multumesc
Discuție consultanta
Buna ziua!

Pe scurt.Am 3 magazine mixte la tara,cu cate un angajat in fiecare, fiind constituit in SRL.Am devenit platitor de TVA.Avand in vedere plata obligatorie a impozitului minim,cat si a TVA, am decis sa inchid 2 puncte de lucru si sa ma constitui cu acestea, in intreprindere individuala.Doresc ca, vechi angajati sa-i reangajez sub noua forma. Din pacate sunt nevoit sa fac acest pas datorita "darilor " care sunt din ce in ce mai apasatoare.As dori sa aflu, daca este buna decizia mea sau exista o modalitate mai simpla de a-mi desfasura activitatea .

Va multumesc.