avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate lazzaretto

Activitate lazzaretto

Răspuns la discuția Model de întâmpinare
pe latura civila. in legatura cu iesirea din indiviziune. Multumesc
va rog frumos as dori sa stiu care este forma de scriere a unei intampinari. Mod de concepere, de adresare, etc. Va multumesc.
Răspuns la discuția firme de recuperatori
va multumesc.
buna ziua. o rata la o banca pentru un credit de nevoi personale fara ipoteca nu a putut fi platita de aproape un an. motivul a fost lipsa locului de munca. banca a cesionat creditul respectiv unei firme de recuperatori. poate acea firma sa vina sa ia lucruri din casa fara o hotarare judecatoreasca? nu s-a semnat nimic cu acea firma. s-a discutat la telefon. astept raspuns pe baza legii. va multumesc.
Discuție indiviziune
ca parte acuzata in indiviziune pot sa depun eu intampinare sau e nevoie stricta a unui avocat?
Discuție indiviziune

Eu si fratele meu suntem copropietari pe o mostenire avand act de succesiune cu cota de 1/2. El a mai ridicat o constructie in 1998 formata din o camera, baie, bucatarie si hol , fara autorizatie. El vrea sa iasa din indiviziune. Eu nu vreau decat daca se demoleaza acea cladire devenind astfel pe teren ce este in actul e succesiune.
Intrebari:
1.Poate fi demolata cladirea fara autorizatie inainte de iesirea din indiviziune? Cum?
2.Este obligatoriu ca si celalalt copropietar sa fie de acord cu iesirea din iniviziune?
3.Cine plateste taxele de judecata?
4.Locuind in spatele curtii, care este latimea minima de alee ce este obligat sa o permita pentru iesire la strada?
5.expertul in cadastru si topo daca face un act cadastral este obligat sa treaca si constructia fara autorizatie?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.
eu si fratele meu suntem mostenitori ai unui teren si a unei case. casa este tip vagon si pe mijlocul terenului, longitudinal, este canalizarea casei din 1973. el a construit pe teren o casa fara autorizatii. vrea neaparat sa imparta terenul si casa. eu am 2 camere, baie si bucatarie. el are trei camere baie si bucatarie. vrea sa se intinda si in una din camerele mele. doresc sa intreb. exista posibilititatea de a cere sa fie adusa proprietatea asa cum este in succesiune, chiar daca se poate sa fie demolata aceasta constructie? el nu plateste impozit, este legat la canalizare apa si gaz.
nu stiu ce sa fac. am nevoie de sfaturi competente. multumesc anticipat.