avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 102 soluții astăzi
Forum Activitate DARSHAN

Activitate DARSHAN

Răspuns la discuția succesiune
Revin cu precizarile ca detin adeverinta de propietate si proces verbal de punere in posesie eliberat in 2010 pe numele tatalui meu cu mostenitori mama si eu,iar pe forestier validat mama si eu.am acte din 1948,1951,52,56,unde apar ca propietari bunicii paterni.in 2001 i s-a eliberat mamei un titlu de propietate doar pe 1,5ha pe care l-a insrainat surorii,sprafata ce figureaza si in p.v de posesie din 2010.Mai detin inclusiv validarea tatalui in 1991.Intrbarea este:ce trebuie facut daca sora nu doreste deschiderea succesiunii?precizez ca nu am in posesie certificatul de deces al mamei pt a deschide eu succesiunea.va multumesc pt timpul acordat.
Discuție succesiune
Buna ziua .Am si eu o problema;mama a decedat de curind,relatiile cu sora nu sunt cordiale.eu detin un certificat de mostenitor dupa tata unde eu am 3/4 iar mama 1/4,sora renuntind la succesiunea dupa tata in 1993.fac precizarea ca in certificat nu s-au trecut terenurile agricole si forestiere pa care tata le-a mostenit de la parintii lui datorita lipsei actelor de propietate(titlu de propietate) cu toate ca tata a fost validat de prefectura in 1991,in timpul vietii mama a instrainat cei 1/4 cit si o parte din teren surorii si la nepot,eu ce am de facut ?Restul de teren il voi imparti in mod egal cu sora sau se va tine cont de renuntarea ei la succesiunea dupa tata.Mentionez ca nu am dezbatut succesiunea dupa mama .va multumesc
buna ziua.am si eu o nelamurire.soacra mea ne-a imputernicit pe mine si sotul meu prin avocat sa mergem in locul ei cu biletele de veterani,iar cei de la cfr(control) ne-au pus sa platim biletele intrucit au spus ca imputernicirea emisa de avocat nu are nici o valoare legala.fac precizarea ca imputernicirea are acea stampila dreptunghiulara prin care se atesta partile.ce trebuie sa fac?
Răspuns la discuția CERTIFICAT DE MOSTENITOR
Va multumesc pt atentia acordata.O ultima intrebare daca se plateste taxa la valoarea bunurilor trecute in supliment.
Răspuns la discuția CERTIFICAT DE MOSTENITOR
La dezbaterea suplimentului este nevoie sa fie prezente si mama cu sora?Fac precizarea ca mama este nedeplasabila.
Răspuns la discuția CERTIFICAT DE MOSTENITOR
buna ziua,revin cu intrebarea unde si cum pot intra in posesia acestui supliment ,ce trebuie sa fac/va multumesc
Răspuns la discuția CERTIFICAT DE MOSTENITOR
DORESC SA FAC PRECIZAREA CA MAMA SUSTINE CA EU NU AM NICI UN DREPT DUPA TATA LA PAMINT DESI EU M-AM OCUPAT CU PROBLEMELE LEGATE DE TATA CIT A TRAIT ,IAR SORA MI-A SPUS CA DACA AM SEMNAT CERTIFICATUL SA FIU SANATOS
CE ESTE UN SUPLIMENT LA CERTIFICATUL DE MOSTENITOR?FAC PRECIZAREA CA CERTIFICATUL ESTE EMIS IN 1992,DUPA MOARTEA TATALUI,UNDE SORA A RENUNTAT LA SUCCESIUNE,MAMA A PRIMIT 1/4,IAR EU 3/4,DAR NU AU FOST TRECUTE SUPRAFETELE DE TEREN CU CARE A FOST VALIDAT TATA IN 1991,DEOARECE SORA A ASCUNS FAPTUL CA DETINEA ACESTE ACTE CU VALIDAREA.FAC MENTIUNEA CA IN 2002 S-A EMIS UN TITLU DE PROPIETATE NUMAI PE NUMELE MAMEI PE 1,5HA,IAR IN 2010 UN PROCES VERBAL DE PUNERE IN POSESIE PE 4 HA,MAMA DORESTE SA LASA PAMINTUL SURORII SI NEPOTILOR.CE AM DE FACUT ?PAMINTUL ESTE DE LA BUNICII PATERNI.
Răspuns la discuția taxa de succesiune
s-a eliberat in 2002 un titlu de propietate pe 1,5ha numai pe numele mamei,iar anul acesta s-a eliberat un proces verbal de punere in posesie pe 4,37 ha pe numele mamei dar se specifica ca este mostenitoarea defunctului tata,fac precizarea ca sora a facut cadastru pe cei 1,5ha,asa spune mama.
buna seara!Am si eu o nelamurire:am dezbatut taxa de succesiune dupa tata in 1992,cu sora si mama,fara sa se treaca si pamintul detinut de tata de la bunici,sora tinind secret ca avea in posesia ei documente atat de la arhivele nationale cit si de la primarie,tata fiind validat in 1991 cu 6ha,sora renuntind la taxa in favoarea mea spunind ca nu o intereseaza pamintul,iar acum mama vrea sa-i dea tot pamintul ei si la nepoti.Ce pot sa fac deoarece pamintul este de la parintii tatalui meu si nici de cum al mamei,mai mult cu toate ca pe validarea din 1991 a prefecturii este trecut tata la primarie figureaza doar mama.