avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate deceba11

Activitate deceba11

Titularul si sotia decedeaza in aceasta ordine in 1972 la interval de 3 luni.
Raman 3 erezi , succesiunea se dezbate dupa 6 luni in anul 1973.
Primul erede deschide succesiunea , se prezinta si ceilalti doi erezi , completeaza declaratiile la Notariat si semneaza ca : "Nu am facut nici un act de acceptare expresa sau tacita a succsiunii lui X , de a carei succesiune inteleg sa raman strain.Cer ca prezenta declaratie sa fie inregistrata in registrul de renuntari la succesiune".
Primul erede devine mostentor al intregii mase succesorale gasita la acea data , specificandu-se in CM ca : "au renuntat la succesiune primul si al doilea erede prin declaratiile inregistrate la nr. ..../1973.
In 1991 pe legea 18/1991 pentru reconstituirea dreptului de proprietate , fac cerere in termen primul erede (mostenitorul) si cel de-al doilea erede.
Se emite TP pe numele ambilor erezi.
Primul erede refuza sa imparta in mod egal pamantul de pe TP cu mine(al doilea erede) pe motiv ca am renuntat la succesiune in 1973 si ca nu mai am nici un drept.
Daca-l voi actiona pentru iesirea din indiviziune face uz de decizia 11 din 05.02.2007 a IICJ.
In anul 2007 primul erede decedeaza , sotia sa mosteneste toata masa succesorala (prin renuntarea fiilor) pentru care detine CM in care este trecut si 1/2 din TP al sotului defunct si al meu.
Situatia pentru mine ramane aceeasi.

Intrebari:

1.Ce sa inteleg din aceasta decizie?Ca ma poate apara in instanta pentru ca nu am acceptat succesiunea in termenul prevazut de acceptare a succesiunii (de 6 luni) conform art.700 CCv?
2.Sau ca aceasta decizie nu ma poate apara?(Pentru ca sincer nu stiu cum sa interpretez legea.Adica in situatia aratata eu am renuntat sau nu la mostenire?).
3.Ce sanse as avea sa-mi castig dreptul in instanta (pentru iesirea din indiviziune) de 1/2 din TP?


Cu tot respectul va rog sa ma sfatuiti cu raspunsurile si parerile dumneavoastra.
Cu toata stima.
Domnule avocat , va multumesc pt rasp. dar din cate stiu renuntarea expresa se face in termennul prevazut de art.700 CCv (6 luni de la deces) iar noi ne aflam in situatia cazului de strain de succesiune (nu este considerata nici renuntare la succesiune dar nici renuntare la mostenire).
Dupa parerea dumneavostra care ar fi renuntarea expresa la mostenire?
Titularul si sotia decedeaza in aceasta ordine in 1972 la interval de 3 luni.
Raman 3 erezi , succesiunea se dezbate dupa 6 luni in anul 1973.
Primul erede deschide succesiunea , se prezinta si ceilalti doi erezi , completeaza declaratiile la Notariat si semneaza ca : "Nu am facut nici un act de acceptare expresa sau tacita a succsiunii lui X , de a carei succesiune inteleg sa raman strain.Cer ca prezenta declaratie sa fie inregistrata in registrul de renuntari la succesiune".
Primul erede devine mostentor al intregii mase succesorale gasita la acea data , specificandu-se in CM ca : "au renuntat la succesiune primul si al doilea erede prin declaratiile inregistrate la nr. ..../1973.
In 1991 pe legea 18/1991 pentru reconstituirea dreptului de proprietate , fac cerere in termen primul erede (mostenitorul) si cel de-al doilea erede.
Se emite TP pe numele ambilor erezi.
Primul erede refuza sa imparta in mod egal pamantul de pe TP cu mine(al doilea erede) pe motiv ca am renuntat la succesiune in 1973 si ca nu mai am nici un drept.
Daca-l voi actiona pentru iesirea din indiviziune face uz de decizia 11 din 05.02.2007 a IICJ.
In anul 2007 primul erede decedeaza , sotia sa mosteneste toata masa succesorala (prin renuntarea fiilor) pentru care detine CM in care este trecut si 1/2 din TP al sotului defunct si al meu.
Situatia pentru mine ramane aceeasi.

Intrebari:

1.Ce sa inteleg din aceasta decizie?Ca ma poate apara in instanta pentru ca nu am acceptat succesiunea in termenul prevazut de acceptare a succesiunii (de 6 luni) conform art.700 CCv?
2.Sau ca aceasta decizie nu ma poate apara?(Pentru ca sincer nu stiu cum sa interpretez legea.Adica in situatia aratata eu am renuntat sau nu la mostenire?).
3.Ce sanse as avea sa-mi castig dreptul in instanta (pentru iesirea din indiviziune) de 1/2 din TP?


Cu tot respectul va rog sa ma sfatuiti cu raspunsurile si parerile dumneavoastra.
Cu toata stima.
Titularul si sotia decedeaza in aceasta ordine in 1972 la interval de 3 luni.
Raman 3 erezi , succesiunea se dezbate dupa 6 luni in anul 1973.
Primul erede deschide succesiunea , se prezinta si ceilalti doi erezi , completeaza declaratiile la Notariat si semneaza ca : "Nu am facut nici un act de acceptare expresa sau tacita a succsiunii lui X , de a carei succesiune inteleg sa raman strain.Cer ca prezenta declaratie sa fie inregistrata in registrul de renuntari la succesiune".
Primul erede devine mostentor al intregii mase succesorale gasita la acea data , specificandu-se in CM ca : "au renuntat la succesiune primul si al doilea erede prin declaratiile inregistrate la nr. ..../1973.
In 1991 pe legea 18/1991 pentru reconstituirea dreptului de proprietate , fac cerere in termen primul erede (mostenitorul) si cel de-al doilea erede.
Se emite TP pe numele ambilor erezi.
Primul erede refuza sa imparta in mod egal pamantul de pe TP cu mine(al doilea erede) pe motiv ca am renuntat la succesiune in 1973 si ca nu mai am nici un drept.
Daca-l voi actiona pentru iesirea din indiviziune face uz de decizia 11 din 05.02.2007 a IICJ.
In anul 2007 primul erede decedeaza , sotia sa mosteneste toata masa succesorala (prin renuntarea fiilor) pentru care detine CM in care este trecut si 1/2 din TP al sotului defunct si al meu.
Situatia pentru mine ramane aceeasi.

Intrebari:

1.Ce sa inteleg din aceasta decizie?Ca ma poate apara in instanta pentru ca nu am acceptat succesiunea in termenul prevazut de acceptare a succesiunii (de 6 luni) conform art.700 CCv?
2.Sau ca aceasta decizie nu ma poate apara?(Pentru ca sincer nu stiu cum sa interpretez legea.Adica in situatia aratata eu am renuntat sau nu la mostenire?).
3.Ce sanse as avea sa-mi castig dreptul in instanta (pentru iesirea din indiviziune) de 1/2 din TP?


Cu tot respectul va rog sa ma sfatuiti cu raspunsurile si parerile dumneavoastra.
Cu toata stima.
Va rog frumos daca ma poate ajuta si pe mine cu o idee pentru urmatorul caz:

Pe un titlu de proprietate sunt 2 frati mostenitori:unul decedat , celalalt in viata.Sotia fratelui decedat ramane mostenitoarea intregii mase succesorale dupa decesul sotului la succesiunea din 2007 , prin renuntarea in favoarea acesteia de catre cei 4 fii ai sai.
In certificatul de mostenitor emis in urma succesiunii sunt trecute si 1/2 din terenurile intravilane si extravilane din titlul de proprietate comun celor 2 frati.
Eu fratele supravietuitor ai cer cumnatei sa-mi dea 1/2 din TP fiind dreptul meu.
Cumnata ma ameninta ca imi va da doar o mica parte din dreptul meu din TP si nu 1/2 cat am dreptul , iar daca nu sunt de acord va merge in instanta pentru iesirea din indiviziune de pe TP si va invoca decizia nr.11/05.02.2007 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie si imi va castiga si dreptul meu.
Motivul ar fi ca eu am renuntat la partea mea de mostenire dupa decesul parintilor in 1973 cand s-a facut succesiunea (la 1 an dupa moartea parintilor) in favoarea fratelui decedat.

Cu toata stima va rog sa-mi raspundeti ce as putea sa fac pentru a-mi dobandi dreptul meu de 1/2 din TP.


Intrebari:
1.Ce sanse as avea sa-mi castig dreptul in instanta , deoarece pe cale amiabila nu m-am inteles nici cu fratele dar nici acum cu cumnata?
2.Se poate ca o astfel de decizie (nr.11 din 05.02.2007 a ICCJ) sa neindreptateasca toti proprietarii de terenuri din aceasta tara aflati in situatia expusa mai sus?
3.Sau aceasta decizie a fost luata in procesul respectiv intr-o altfel de situatie fata de cea de mai sus?