avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate vali poe

Activitate vali poe

Răspuns la discuția SA SCHIMBAM LEGEA IMPREUNA
hai sa ne adunam sa facem odata ceva, sa se schimbe ceva in bine si in tara noastra
Răspuns la discuția impozitul forfetar...?
mare dreptate
ne meritam soarta
buna ziua
legea pentru aprobarea oug nr 109/2009 este trimisa spre promulgare Presedintelui Romaniei.Conform legislatiei in vigoare trebuie sa platesc impozitul minim chiar daca firma este dizolvata judiciar din anul 2007.In cazul in care platesc impozitul si legea este promulgata dupa 2o zile imi pot cere banii inapoi in conditiile in care se stipuleaza in art 1 pct 13.2 ca firmele afllate in dizolvare nu platesc impozitul minim?

multumesc mult pentru raspunsurile dvs
buna ziua
daca santeti infiintat in anul 2009 nu ar trebui sa platiti acest impozit pentru an 2009
pentru anul 2010 intrati sub incidenta acestei legi(citi norme de aplicare oug 34/2009)
daca nu aveti activitate ,cea mai buna solutie pentru evitarea platii acestui impozit este sa va suspendati activitatea
Numai bine
Vali Poe
buna ziua
vreau sa merg maine la administratia financiara sa platesc celebrul impozit minim pentru o firma dizolvata juduciar si cu cifra de afaceri 0
am de plata pentru anul 2009 suma de 1467 lei
cum se calculeaza penalitatile?se ia intreaga suma si se inmulteste cu 0.1%x cu nr de zile?
sau
367x0.1%x260=
550x0.1%x180=
550x0.1%x88=

prima zi de intarziere este considerata ziua scadentei sau ziua imediat urmatoare
Nu de alta dar daca tot dau niste bani aiurea macar sa dau cum trebuie
Multumesc


buna ziua
am auzit asrazi la radio ca guvernul ar fi micsorat procentul de penalitati ptr neplata impozit de la 0.1% pe zi la 0.05%pe zi
este adevarat?de cand intra in vigoare?
buna ziua
am o intrebare:sentinta de dizolvare judiciara a firmei este publicata din oficiu in Monitorul Oficial sau trebuie sa merg eu
Sentinta are nr 10091/18.09.2007,data dizolvarii este 26.10.2007

multumesc pentru ajutor