avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate TANASE ILEANA

Activitate TANASE ILEANA

Răspuns la discuția C.M.cu 2 ore
Acest C.M.o va ajuta ca si vechime in munca?Care sunt stagiile de cotizare(minim si maxim)?

Deci,venitul fiind unul minim si punctajul va fi mai mic,dar o sa o ajute cumva la vechimea in munca?

Discuție C.M.cu 2 ore
Buna ziua! O cunostinta, cu o vechime in munca de 25 de ani, la care contributia pt. pensie a fost la salariu mediu pe economie,acum nu mai are loc de munca,insa i s-a propus un c.m. cu 2 ore,pt. un salariu minim .Va rog, vrea sa stie daca aceasta cotizatie minima ii va afecta la un moment dat calculul pensiei? Care sunt avantajele si dezavantajele unui C.M. cu 2 ore tinand cont ca ea are varsta de 51 de ani!
MULTUMIM!
Spuneam mai sus ca,pensionarul cu grad 3 care are un I.I. sa lucreze ca intreprinzator,nu ca salariat...,lamuriti-ma ,va rog1 Multumesc!
Daca pe acest I.I.lucreaza de acasa, cum facem cu timpul de lucru si cu pontajul? MULTUMESC!
Buna ziua! Suneti-mi,va rog,un pensionar de gradul lll care are si un I.I.,poate sa-si continue activitatea in acest I.I. ? Care este venitul maxim pe care-l poate realiza fara ai fi "taiata'' pensia?Multumesc!
Buna seara,am 49 de ani,urmeaza sa ma pensionez medical(am o vechime in munca de 25 de ani).De curand mi-am infiintat o intreprindere individuala si prestez servicii pe baza de contract .Va rog,sa-mi spuneti, daca ,dupa pensionare mai pot continua sa lucrez pe acest I.I.?
Buna seara,sunt asistata social (cred ca aceasta este denumirea dupa terminarea perioadei de somaj) de 4 luni(cf. oug .116).Pe parcursul acestei perioade pe langa somaj( ?) primesc si venitul de completare.Am 49 de ani ,mi-am gasit un loc de munca,va rog,sa-mi spuneti:
-mai beneficiez de venitul de completare in cazul angajarii
-ce beneficii are angajatorul ,daca eu am49 de ani si sunt asistata social?
Multumesc!
Răspuns la discuția Angajare I.I.
Pot fi propriul meu angajat(la i.i.-ul meu)?Beneficiez,conform legislatiei de unele avantaje(48 de ani)? Un angajator ce avataje ar avea?
Răspuns la discuția Angajare I.I.
Daca inchei aceste contracte trebuie sa am si bani ca sa platesc lunar,AICI E PROBLEMA,comisionul pe I.I. este f. mic,nu-mi permit!Ce posibilitati mai sunt tinand cont de varsta?
Discuție Angajare I.I.
Buna ziua,am 48 de ani ,in data de04.08.2011 am intrat in somaj pana in04 .08 .2012,acum sunt in perioada venitului de completare .In urma cu 1 an mi-am facut un I.I.si lucrez pe baza de contract de prestari servicii la un salon de infrumusetare(numai pe comision).In aceasta perioada nu am platit contributiile catre stat pt. ca au fost platite de la somaj.Tinand cont de varsta,vreau sa-mi platesc contributiile catre stat.Comisionul pe I.I.este mic(o suma modica),nu mi-as permite sa platesc contributiiile.Ce posibilitati am pt. plata lor?