avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate halfman

Activitate halfman

Răspuns la discuția suspendare permis auto
Adi Stan a scris:

Trimiteti odata cu plangerea si cerere de eliberare cert grefa, cu taxa timbru si timbru judiciar anexat. dati adresa si cereti comunicarea prin posta. problema va fi insa ca pana nu il aveti nu va veti putea ridica permisul...

La varianta aceasta ma gandeam si eu. Nu trebuie sa trec in cererea pt certificat grefa si numarul de dosar?
Buna ziua,

Saptamana trecuta ma aflam in Bacau si intr o intersectie am fortat culoarea galben spre rosu a unui semafor.Spre ghinionul meu,era un echipaj de politie stationat pe sensul opus care zic ei ca m au vazut ca am trecut pe rosu.Mentionez ca masina echipajului era stationata si era cu spatele la semaforul cu pricina.Unul dintre politisti era in masina cand am trecut,deci nu avea cum sa fie martor.Celalalt nu era in masina si sustine ca m-a vazut trecand pe rosu. In sfarsit, au venit dupa mine,m au oprit,actele la control. Eu am sustinut sus si tare ca era galben si ei ca au vazut rosu.
Mi au suspendat permisul o luna si amenda 240 de lei,eu nu am vrut sa semnez PV si am scris la mentiuni ca nu sunt de acord cu ce au scris in PV si ca agentul care m a vazut nu are martor de vreme ce colegul era in masina si cu spatele la mine.De asemenea mentionez ca masina nu era dotata cu niciun mijloc de inregistrare(radar sau altceva).Mentionez ca nu eram singur in masina.

Eu sunt din Brasov si vreau sa depun contestatie la PV si am inteles ca pot trimite contestatia + celelalte acte prin posta la judecatoria Bacau.
Nu imi este clar insa cum se procedeaza cu certificatul de grefa,ca sa mi pot lua permisul inapoi.
Pot face cererea pentru certificat tot prin posta?
Ce sanse de castig as avea la proces?

Multumesc
Răspuns la discuția Permis retinut
Cum pot afla daca intru sub legea 202/2010?
Ce probe pot aduce in apararea mea?
Daca fac recurs cam care e termenul pana cand sunt rechemat in fata instantei?

LE:
Conf cod rutier:
Art. 110
(1)În situatiile în care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stânga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia.
(2)Schimbarea directiei de mers spre stânga, în cazul vehiculelor care intra într-o intersectie circulând pe acelasi drum în aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stânga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora.

Ce inseamna benzi speciale?
Discuție Permis retinut
In luna aprilie a acestui an am avut un accident usor de circulatie din care au rezultat zgarierea usoara a masinii mele pe bara din fata stanga si usa din stanga spate a celeilalte masini implicate.
Intrucat eu eram pe un drum fara prioriate,semnalizat cu indicatorul STOP,mi am recunoscut vina si am convenit sa ne intalnim a doua zi sa vedem cum facem cu intelegera amiabila.
Zis si facut,numai ca a doua zi conducatorul masinii cu care m am "tamponat" nu a mai vrut sa auda de intelegere amiabila si ca vrea sa mearga la politie ,pe motiv ca ii e frica ca nu si mai recupereaza banii de la asigurator.Cum nu am reusit sa o scot cu el la capat, am mers la politie si agentul de serviciu mi a spus din start ca va trebuia sa mi suspende permisul 2 luni cu retestare si amenda 480 RON.
Neavand alta altenativa ,am facut procesul verbal de constatare si mi am lasat permisul.
Ulterior am decis sa fac contestatie la procesul verbal si prima infatisare a fost stabilita in 11 octombrie.Am cerut o prima amanare pentru a mi cauta aparator si urmatorul termen este in 22 noiembrie.

Sunt un in dilema ce sa fac mai departe. Accidentul s a petrecut in Braila,iar eu locuiesc in Brasov. Nu stiu ce sanse am sa castig acest proces,tinand cont de :

- eu eram pe un drum fara prioritate marcat cu STOP,insa vizibilitatea in intersectie (in forma de "T") este foarte proasta si pentru a ma asigura la masinile care veneau din stanga mea am fost nevoit sa ies putin pe drumul cu prioritate
- masina care m-a atins venea din dreapta mea facand un viraj la stanga de pe un drum cu 2 benzi pe sens,pe care nu exista banda speciala pentru viraj stanga
- a taiat foarte mult intersectia, neocolind punctul imaginar al intesectiei si a ajuns sa ma loveasca pe mine
- nu exista martori,doar eu si celalalt sofer
- e prima oara cand particip la un proces si nu stiu cam ce ar trebui sa pregatesc in apararea mea
- politia va aduce celalalt sofer ca martor?
- mai pot obtine o amanare a judecatii? vin sarbatorile si nu as vrea sa raman fara permis

Multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Executarea silitã prin poprire
Ramona Ghiugan a scris:

Va sfatuiesc sa mergeti la Directia de Taxe si Impozite si sa platiti.
In caz contrar , o sa vi se popreasca salariul.

Asta e clar,dar care din sume?
Răspuns la discuția Executarea silitã prin poprire
Acum am ridicat plicurile si eram curios sa stiu ce se poate face
Buna ziua,
Am un impozit neplatit la masina pe 2009 si am primit 2 plicuri prin posta,ambele de la directia fiscala din oras .In unul din plicuri este o aducere la cunostinta(cu perioada de 15 zile pentru contestatie)privind blocarea contului de salariu pentru recuperare datorie si e un tabel cu sume datorate astfel:impozit auto/debit 197 RON si cheltuieli de executare silita 12 RON,in total 209 RON.In Al doilea plic,este o instiintare si este trecuta o alta suma ,in valoare de 233 RON reprezentand Impozit auto.
Intrebarea mea este de ce sunt 2 plicuri si 2 sume diferite? E vorba doar despre o singura suma de plata?Ce ma sfatuti sa fac?

Multumesc anticipat