avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate capitaneanu_mioara

Activitate capitaneanu_mioara

Dar acest lucru se poate și la bugetari( intr-o scoala)? Poate fii angajat asa la infinit?

Iulian Manea a scris:

Daca in organizarea concursului nu este limitare, puteti participa.

Poate participa un pensionar la un concurs pe un post perioada nedeterminata? I se poate încheia contract de munca pe perioada nedeterminata?
Pai și cum ii pot încheia în urma unui concurs, contract de munca pe perioada nedeterminata, el având deja 65 de ani. Nu se depune obligatoriu dosar de pensie la varsta de 65 ani? Eu vorbesc din prisma angajatorului.
Soferul unui microbuz scolar a ieșit la pensie la limita de varsta si dorește sa depună dosar pentru reangajare, dar postul este scos pe perioada nedeterminata. Mai poate participa la concurs, având în vedere ca postul este pe perioada nedeterminata. Multumesc!
Răspuns la discuția Angajare sofer microbuz scolar
freeelis a scris:

Este o posibilitate absurda , intrucat nicio institutie bugetara nu va semna prin notar asa ceva, mai aless ca nu are nicio baza legala pentru a se dispune asa ceva

Institutia detasarii este cea mai uzitata modalitate de solutionare a unor astfel de probleme


Sigur am sa aleg varianta detasarii, deoarece este legala, conform art.46, Codul muncii ,dupa cum de altfel ati mentionat.
Numai bine!
Răspuns la discuția Angajare sofer microbuz scolar
gigipopa a scris:

Eu am mentionat in mesajul anterior o posibilitate, nefiind vorba de un transfer.


Multumesc penru ambele raspunsuri, in final ma bucur ca pot rezolva problema.
Numai bine!
Răspuns la discuția Angajare sofer microbuz scolar
freeelis a scris:

1. Ce treaba are actul notarial cu transferul, asa cum se doreste in mesajul initial?

2. Transferul nu mai este reglementat de Codul Muncii.

3. Se poate folosi institutia detasarii din sectorul privat in sectorul bugetar.

Art. 46 C.mun.
(1) Detaşarea poate fi dispusă pe o perioadă de cel mult un an.
(2) În mod excepţional, perioada detaşării poate fi prelungită pentru motive obiective ce impun prezenţa salariatului la angajatorul la care s-a dispus detaşarea, cu acordul ambelor părţi, din 6 în 6 luni.
(3) Salariatul poate refuza detaşarea dispusă de angajatorul său numai în mod excepţional şi pentru motive personale temeinice.
(4) Salariatul detaşat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de detaşare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.



Multumesc frumos pentru raspunsul dat.
Acest raspuns il asteptam.
O zi buna!
Răspuns la discuția Angajare sofer microbuz scolar
Si totusi nu se poate face transferul sau detasarea soferului la scoala ca sa poata fi platit de catrea aceasta institutie?
Ma gândesc ca poate exista o lege pentru asa ceva...
Buna ziua!
Prezint urmatoarea situatie: la o scoala gimnnaziala exista microbuz scolar dar din nefericire nu se fac angajari. Intrebarea mea este daca o firma privata poate face transferul unui sofer de microbuz de la firma respectiva la scoala gimnaziala pe o perioada determinata de 1 an de zile?
Poate intre timp se vor debloca posturile si atunci se va putea face angajarea soferului normal.
Multumesc anticipat!
Buna ziua! As dori sa stiu ce contributii sunt obligatorii in cazul unui contract de prestari servicii incheiat intre o institutie publica si o persoana fizica neautorizata.