Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Soferul unui microbuz scolar a ieșit la pensie la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Soferul unui microbuz scolar a ieșit la pensie la limita de ...

Soferul unui microbuz scolar a ieșit la pensie la limita de varsta si dorește sa depună dosar pentru reangajare, dar postul este scos pe perioada nedeterminata. Mai poate participa la concurs, având în vedere ca postul este pe perioada nedeterminata. Multumesc!
Poate primi pensie si salariu. In momentul cand se hotaraste sa nu mai lucreze, renunta la CIM si postul devine liber. Va trebui sa detina o noua fisa de aptitudine emisa de medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, in vederea reangajarii.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Pai și cum ii pot încheia în urma unui concurs, contract de munca pe perioada nedeterminata, el având deja 65 de ani. Nu se depune obligatoriu dosar de pensie la varsta de 65 ani? Eu vorbesc din prisma angajatorului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, poate participa la un astfel de concurs....nu exista vreo restrictie legala in acest sens.