avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate bysky

Activitate bysky

acum dupa ce a intrat noul cod penal in vigoare nu au taiat si ei nimic de la resturile de pedeapsa , cozile....? ca normal pe 31 martie imi expira termenul de incercare dar ma gandeam ca scap si eu mai devreme cu 2 luni... ca sa nu mai fie codita acolo ca ma enerveaza cand scot cazierul si mereu e acolo... merci fain
Răspuns la discuția Vreau sa imi recuperez copilul
nu are carte de munca prositutia o fi legala acolo dar ele sunt cetateni romani fara permis de sedere acolo, fara drept de munca sau permis valabil de munca pe teritoriul elvetian. in afara de asta este vb de cetateni romani care se vor judeca in romania dupa legislatia din romania in care nu se specifica absolut nimic despre prostitutie in alta tara sau in romania la articolul care defineste o mama prostituata ca imorala. in afara de asta adulterul stiam ca e ilegal si acolo si aici si este luat in considerare la proces...daca ea ar incepe un proces de divort acolo altfel ar fi legile dupa care s-ar judeca procesul. cam cum a fost cu milionarul ala de i-a luat nevasta-sa copiii in st. tropez sau nu mai stiu unde. dar aia a avut dovezi ca barbatul o inseala cu patricia cass sau cum o chema si pe aia si in afara de asta avea bani f multi si o locuinta stabila acolo. nu putem compara cazurile pt ca mi se pare ca sunt exact invers situatiile...
Iar eu am o situatie destul de buna aici...
multumesc eu credeam ca e vb de reabiitare de la condamnarea ca atare de 1 an nu de executarea de 2... condamnarea a fost de un an, executarea a fost de 2 prin revocarea suspendarii. asta este mai trebuie sa mai astept pana pe 31 martie la anu. pff inca 4 luni stau cuminte. c`est la vie(une mer..). bonne journee et bonne aniversaire.
Răspuns la discuția Vreau sa imi recuperez copilul
m-a scos in strada intrucat a spus ca ii da o noua locuinta sotiei mele in alta parte in contul chiriei de acolo si ca eu trebuie sa parasesc casa. nici nu as fi vrut ca sotia impreuna cu , copilul meu sa ramana in strada deoarece orice ar fi facut ea , copilul nu are nici o vina. si a luat copilul si pe sotia mea cu acordul politiei la ea ... da am un venit minim in romania. pentru mediator am dat 100 ron.

pt domnul avocat Lascoschi ... dn cate stiu eu ii trebuie o hotarare judecatoreasca de decadere din drepturile de parinte ca sa poata sa scoata din tara minorul fara acordul meu. nu are pentru ce sa obtina o decadere din drepturi ca pentru acest lucru ii trebuie niste dovezi foarte solide impotriva mea cum ca ii fac rau copilului si il pun in pericol iar eu de cand s-a nascut mai mult eu cu mama mea am intretinut copilul si pe mama copilului ea neavand venituri decat vreun an din cei 5 ani jumatate ai fetitei. totusi eu am dovezi palpabile ale infidelitatilor ei cat si al imoralitatii ei ca mama si mai ales a parasirii de domiciliu in urma cu 1 an. cel putin in ultimii 3 ani am petrecut cel putin dublu timpului care l-a petrecut ea cu fetita

multumesc
buna ziua,
in cazul meu nu stiu daca ma incadrez la reabilitarea dupa 3 ani pentru pedeapsa de 1 an sau reabilitarea dupa 4 ani + jumatate din pedeapsa.
deci eu am avut o condamnare cu suspendare de 1 an. pe timpul acela de incercare am comis o alta fapta pentru care am fost condamnat pentru 1 an... deci normal condamnarea mea este de 1 an de inchisoare plus inca an din revocarea suspendarii primei condamnari. cum se socoteste... 1 an din revocarea suspendarii plus 1 an noua condamnare plus 3 ani pana la reabilitare . ori se aduna inainte anii si se a condamnare la 2 ani plus 4 plus 1 ?
ca acolo pe hotarare dar acum nu o mai gasesc scria condamna pe inculpat a 1 n cu inchisoare cu executare pentru infractiunea 215. si dupa aceea spunea ca se cumuleaza cu, condamnarea anterioara ca urmare a revocarii suspendarii ... se socoteste reabilitare la condamnarea de 1 an sau se aduna direct 2 ani si de acolo se socoteste a doua reabilitare de 4 plus jumatate din pedeapsa. multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Vreau sa imi recuperez copilul
da dar din cate stiu eu nici dupa divort nu poate scoate copilul din tara fara acordul meu scris. proprietara imobilului e o moldoveanca cu care sa imprietenit nevastamea... si ia zis sa ma scoata afara... eu muncind acolo la negru si neavand un contract de inchiriere a casei asta a fost m-a scos afara... multumesc pentru raspunsuri daca mai aveti idei va rog sa scrieti... eu am inceput cu inceputul medierea e prima etapa si deja am inceput astazi a trimis mediatorul citatiile. sa vedem in cat timp ajung.
Răspuns la discuția Vreau sa imi recuperez copilul
pot dovedi inclusiv cu desfasuratorul de la telefon ca am tot sunato de sute de ori si ea nu ma suna sa imi dea fata la telefon so aud ca e bine si so vad... in o luna intreaga am vazut-o o data si am vb cu ea de 4 ori in primele 3 saptamani... de o saptamana nici un semn nu mai stiu nimic de ea si in afara de asta imi si ascunde locul exact actual unde este pentru ca eu cred ca incearca sau deja si-a schimbat domiciliul ea oricum nerecunoscand ca s-ar afla in acea casa unde cred eu si oricum ascunzand copilul din momentul in care eu am plecat de acolo. din cate stiu legea e foarte clara ca amandoi parintii trebuie sa stie unde este copilul, sa poata contacta scoala sau autoritatile cu care ia contact copilul , sa il auda si sa il vada ... nu suntem nici macar divortati sau in proces si ea deja se considera custode singur al copilului si chiar daca am fi divortati tot as avea dreptul sa imi vad fata si so aud la telefon si sa stiu unde este iar custodia comuna nu ii da ei dreptul sa imi refuze mie dreptul de a putea vb si vedea fetita. va multumesc ca va obositi sa cititi atatea randuri dar in momentul acesta chiar nu pot sa ma exprim mai simplu de atat.

PS. in cazul inceperii divortului exista vreo sansa sa o pot aduce in tara impreuna cu fata in fata judecatorului ? adica o so citeze iar ea isi va angaja avocat ca sa nu se prezinte dar fiind un copil la mijloc ma gandesc ca exista vreo modalitate prin care sa o oblige sa vina in tara cu copilul si eventual sa imi incredinteze mie copilul pana la solutionarea divortului
In primul rand vreau sa ma scuz pentru ca va deranjez in week-end cu problemele mele dar am ajuns la capatul puterilor...

as dori sa ii intentez divort sotiei mele in baza art 373 lit b din Codul Civil.

in acelasi timp doresc sa ii mai intentez si un proces pentru decadere din drepturile parintesti si sa imi fie mie incredintat copilul pt ca in primul rand imi interzice sa iau orice fel de legatura cu fetita mea de 5 ani jumatate si in afara de asta este imorala si am probe multe... pentru adulter si pentru prostitutie... inclusiv o declaratie data de ea la politia din lausanne in care recunoaste ca practica aceasta meserie... eu am stiut de acum un an ca ea practica prostitutia dar m-a amenintat ca daca nu o las sa faca asta in continuare baga divort si imi ia copilul iar eu am fost asa de prost incat sa nu ma interesez... dupa cateva luni am ajuns acolo la ea si am fost si cu copilul la ea ca m-am gandit ca poate reusesc s-o schimb dar nu am reusit iar cand am prins-o intr-o zi cand am dus-o la munca ca de fapt ea de la munca a fugit iarasi la ... am luat putin foc si am injurat-o si amenintat-o la telefon. ea atat a asteptat si m-a denuntat la politia din lausanne unde a scris si ca e prostituata in acea declaratie pentru ca in elvetia prostitutia e legala dar si ca eu as fi vinovat de violenta in familie. eu am fost trimis in tara dar nu de politie ci de proprietara unde era in chirie care oricum are numai case inchiriate la curve cu pesti si la muncitori dar amestecati. acuma fata mea este acolo... eu sunt in romania si nu stiu ce sa fac... am anuntat protectia sociala de acolo si din cate am aflat de la sotia mea care se indura sa ma sune o data la saptamana dar copilul nu vrea sa mil dea deloc la telefon sau sa mil arate pe web cam cica ar fi fost in control la ea acasa dar dupa ce au anuntat-o cu 3 zile inainte asa ca a avut timp proprietara aia sai scoata pe proxeneti cu prostituatele lor din casa inainte sa vina protectia copilului... daca am poze, filme, numere de telefon de la clientii ei peste 400 dar si mii de mailuri in care a comunicat cu clientii... am vreo sansa sa castig copilul in instanta?
am si eu o mare problema. eu lucrez in constructii. am contractat cu un client o lucrare. spre sfarsitul lucrarii omul a inceput sa caute nod in papura si pana la urma ma scos afara din curte lovindu-ma, bruscandu-ma si facandu-ma betiv si puscarias. a doua zi a dat telefon sa ma duc sa iau si schelele pe care mam dus si le-am luat. astazi am primit o notificare prin care vrea sa ma oblige sa ii termin lucrarea. exista vreun mod in care sa nu o fac? ne-am certat din cauza ca nu a vrut sa treaca in contract pretul lucrarilor deja efectuate. am 3 martori ca m-a scos afara din curte si alti 2 pe care i-a sunat el personal sa imi transmita mie sa ma duc sa iau schelele. ma intereseaza o modalitate legala de a-l combate in instanta daca se ajunge acolo. multumesc fain.
Răspuns la discuția vatamare corporala usoara
va multumesc frumos