Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare dupa executare pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare dupa executare pedeapsa

buna ziua,
in cazul meu nu stiu daca ma incadrez la reabilitarea dupa 3 ani pentru pedeapsa de 1 an sau reabilitarea dupa 4 ani + jumatate din pedeapsa.
deci eu am avut o condamnare cu suspendare de 1 an. pe timpul acela de incercare am comis o alta fapta pentru care am fost condamnat pentru 1 an... deci normal condamnarea mea este de 1 an de inchisoare plus inca an din revocarea suspendarii primei condamnari. cum se socoteste... 1 an din revocarea suspendarii plus 1 an noua condamnare plus 3 ani pana la reabilitare . ori se aduna inainte anii si se a condamnare la 2 ani plus 4 plus 1 ?
ca acolo pe hotarare dar acum nu o mai gasesc scria condamna pe inculpat a 1 n cu inchisoare cu executare pentru infractiunea 215. si dupa aceea spunea ca se cumuleaza cu, condamnarea anterioara ca urmare a revocarii suspendarii ... se socoteste reabilitare la condamnarea de 1 an sau se aduna direct 2 ani si de acolo se socoteste a doua reabilitare de 4 plus jumatate din pedeapsa. multumesc anticipat.
Termenul de reabilitare curge de la data la care pedeapsa este executata sau este considerata ca executata. În cazul tau, ai cei 2 ani de executat, asa cum spune in ultima hotarare. Termenul de reabilitare va fi: 4 ani + 1 an = 5 ani. (1 an reprezinta jumatatea pedepsei din ultima hotarare a instantei). Deci vei fi reabilitat dupa trecerea a 5 ani de cand s-a terminat executarea pedepsei tale de 2 ani.
multumesc eu credeam ca e vb de reabiitare de la condamnarea ca atare de 1 an nu de executarea de 2... condamnarea a fost de un an, executarea a fost de 2 prin revocarea suspendarii. asta este mai trebuie sa mai astept pana pe 31 martie la anu. pff inca 4 luni stau cuminte. c`est la vie(une mer..). bonne journee et bonne aniversaire.
Viata este asa cum ne-o facem. :) O zi buna si tie si "La multi ani!" fara alte probleme cu dr. penal... :)
acum dupa ce a intrat noul cod penal in vigoare nu au taiat si ei nimic de la resturile de pedeapsa , cozile....? ca normal pe 31 martie imi expira termenul de incercare dar ma gandeam ca scap si eu mai devreme cu 2 luni... ca sa nu mai fie codita acolo ca ma enerveaza cand scot cazierul si mereu e acolo... merci fain