avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielsavu

Activitate gabrielsavu

Pentru ce tip de pensie ar trebui sa-mi fac dosarul ?

Inainte sa ma incadrez in munca (in 1981) am facut diabet zaharat insulino-dependent. Am o scrisoare medicala datata de Institutul Cantacuzino in acest sens. Eram student in ultimul an de facultate. Primul Certificat de persoana cu handicap accentuat de gradul II l-am obtinut de-abia in 1991 (din nestiinta ca se elibereaza asemenea certificate sa ca imi vor folosi mai tarziu). De la ce data se considera ca am primit handicapul ? de la data Scrisorii Medicale sau de la data primului Certificat de Persoana cu Handicap ? Pot sa-mi intocmesc dosarul cu Pensie la limita de varsta cu 10 ani mai devreme sau pot sa-mi intocmesc dosarul cu Pensie Anticipata sau de Invaliditate ?
Discuție Autorizare PFA
Vreau sa ma autorizez ca PFA in domeniul informatic, pe norma de venit fixa ( 21.000 ) Sunt persoana cu handicap. Care sunt obligatiile mele fiscale anuale ? Aceste obligatii sunt indiferent de venitul real ? Ce, cat, unde si cand trebuie sa le platesc ? Ce declaratii trebuie sa depun si cand ? Care e avantajul fata de un s.r.l. ? Daca am un s.r.l. suspendat am voie sa fiu PFA ?
Răspuns la discuția Donatie apartament
Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Donatie apartament
Nu, nu am copii. Sa inteleg ca nivelul costului unei asemenea solutii, este acelasi ca la vanzare/cumparare ? Pai, atunci de ce se mai numeste donatie, de ce nu se numeste vanzare-cumparare ? Care mai este avantajul munei donatii ? Inteleg ca se face evaluare ?
Pot sa donez apartamentul meu, fiicei sotiei mele ( fiica ei din prima casatorie ) ?. Unde pot sa fac actele, cat ma costa si daca donatia poate fi revocata sa zicem, peste cativa ani.
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate - diabet
Somajul este considerat perioada de cotizare ?
Care este sansa mea de a fi pensionat inainte de vreme sau cand pot fi pensionat si in ce conditii ? Am 54 de ani, Sufar de diabet insulino-dependent din anul 1981 ( inainte sa termin Facultatea ), am pe carnetul de munca aproape 25 ani lucrati , m-am imbolnavit de diabet insulino-dependent in 1981 si primul certificat medical obtinut de la o comisie de expertiza in care se atesta acest lucru a fost in 1991 cred...Dupa aceasta data, cred ca am certificate de persoana cu handicap in grad accentuat pentru ultimii 10 ani. Ma simt din ce in ce mai rau datorita complicatiilor diabetului si medicamentelor care au tratat aceste complicatii inducand la randul lor alte boli ( m-am tratat de inima si am facut hipotiroidita...) am hipertensiune arteriala, neuropatie, retinopatie etc Stiu ca in Legea Pensiilor se prevede in mod expres ca persoanele cu handicap accentuat, in cazul dobandirii handicapului INAINTE de deschiderea cartii de munca, daca indeplinesc 2/3 din stagiul de cotizare si daca data dobandirii handicapului este inainte de deschiderea cartii de munca ( incadrarea in activitate ) atunci se pot pensiona cu 10 ani inainte de limita de varsta ( adica, in cazul meu la 55 de ani ). Intrebarea este : care este data dobandirii handicapului ? Data la care am obtinut de la spital scrisoarea medicala care atesta ca sunt bolnav de diabet insulino-dependent sau data la care mi s-a eliberat de la comisia de expertiza primul Certificatul de Persoana cu Handicap ? Mentionez ca la data imbolnavirii mele nici nu existau comisii de expertiza care sa incadreze in grad de handicap. Am vre-o sansa la aceasta prevedere din legea pensiilor ?
Răspuns la discuția Mostenire
N-ati inteles. Ma hartuiesc parintii, ca sa le dau acordul pentru ca sora mea sa ramana cu toata mostenirea. Daca au facut act de vanzare-cumparare asa cum cred ca au facut ( probabil s-au interesat la un avocat cum sa faca ) ce le mai trebuie acordul meu ?

Deci, chiar nu se poate face nimic daca au facut act de vanzare- cumparare ? Exista vre-o modalitate sa aflu daca au facut asa ? Exista vre-un act public pe care as putea sa-l consult sa vad cine e proprietar ?
Discuție Mostenire
Parintii mei se pare ca au semnat impreuna cu sora-mea si cumnatu-meu o intelegere, un testament, o vanzare sau o donatie ( in orice caz, un act ) prin care apartamentul lor si garajul o sa le revina lor ( acum sau dupa moartea lor ). Exista vre-o posibilitate de a-mi dobandi partea mea de mostenire ?

Daca nu, as dori sa intreb cum as putea obtine un ordin de restrictie in ceea ce-i priveste avand in vedere ca ne "asasineaza" cu telefoanele, cu "vizitele" la serviciul sotiei mele ca sa stea de vorba cu Directorul General, cu tipete si urlete la telefon sau pe mail sau pe strada in dorinta surorii mele de a-i da acordul ca ea sa fie singura beneficiara a averii.

Nu vreau sa am vre-o legatura cu vre-unul dintre ei si nici sa mai faca parte din viata mea sociala. Mi-au calcat intotdeauna in picioare dreptul la viata privata, facand nenumarate interventii la Directorii intreprinderilor la care am lucrat si cred ca nu mai sunt sanatosi la cap.... Asta e doar un exemplu din grozaviile pe care le-au comis, acum sunt somer, am credite la banci si sora mea m-a santajat cu gasirea unui post la ea la serviciu dar DOAR daca sunt de acord ca suntem chit.

Va multumesc,

Astept un raspuns avizat la cele 2 intrebari : daca pot face ceva si daca pot obtine un ordin de restrictie.

Gabriel
Răspuns la discuția Pensionare
Asta inseamna ca nu ma pot pensiona sau ca ma pot pensiona dar cu "penalitati" ?