avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate mirere

Activitate mirere

buna ziua,as vrea sa stiu daca este legal sa mi se puna proprire in timpul concediului medical(risc maternal) urmat de concediului maternal(prenatal si postnatal) si evident urmeaza concediu de cresterea copilului...ce as putea sa fac sa opresc proprirea?(daca nu e legal)
lucrez la un depozit ca stivuitorist,lucrez de luni pana vineri cate 9 ore pe zi,iar sambata 7 ore,cand a avut control sefa ne-a spus sa zicem daca suntem intrebati ca sambata nu lucram,deasemenea nu ni se acorda concediu de odihna(nici nu il plateste), nici medical daca ai nevoie,daca iti ei concediu ai riscul sa fii dat afara.
pe langa astea ne vorbeste foarte urat.
inca o intrebare e corect ca noi sa platim marfa care se sparge in depozit in timpul lucrului?
Discuție ajutor social
as dori sa stiu ce alte beneficii(drepturi) am daca am un copil de 3 luni,nu am alte venituri decat alocatia lui de 200lei,nu beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului.iar tatal copilului cu care nu sunt casatorita are minimul pe economie,de altfel tin sa mentionez ca stam cu chirie.
as dori sa stiu unde se poate denunta o persoana care primeste pensie pe caz de boala'pt ca persoana respectiva in momentul de fata este destul de sanatoasa. nu mi se pare corect ca o astfel de persoana sa primeasca o astfel de pensie in timp ce sunt alte persoane care chiar au nevoie de aceasta pensie.
Discuție succesiune
as dori sa stiu mai multe detali despre succesiunea la un apartament cu 3 camere, noi suntem 5 frati si mama mea,tatal fiind decedat.ce parte imi revine mie si daca mama mea ne poate da afara din casa pe vreunul dintre frati?