Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor social
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor social

as dori sa stiu ce alte beneficii(drepturi) am daca am un copil de 3 luni,nu am alte venituri decat alocatia lui de 200lei,nu beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului.iar tatal copilului cu care nu sunt casatorita are minimul pe economie,de altfel tin sa mentionez ca stam cu chirie.
Alocatie pentru sustinerea familiei monoparentale; chiar daca nu sunteti casatorita cu tatal copilului, locuiti impreuna, iar ancheta sociala va releva acest lucru. Un salariu minim pe economie inseamna 471 RON in mana, plus cei 200 ai copilului, ajungeti la un venit de 671 RON la 3 persoane...ceea ce depaseste cu mult pragul venitului minim garantat acordat in baza legii 416/2001.
Cererea si dosarul pentru obtinerea alocatiei pentru sustinerea familiei monoparentale se depune la primaria din localitatea unde aveti domiciliul