Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor social
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor social

fica mea a nscut acum 2 saptamani,nu are servici,nu e casatorita,nu are 12 lluni lucrate anetrior nasterii copilului,ce drepturi banesti are in acest caz
1.Legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat prevede ca fiica d-voastra ar putea beneficia de un ajutor social de 196 lei lunar.
2.Alocatie pt. sustinerea familiei monoparentale.
3.Alocatia bebelusului de 200 ron.
4.Alocatia pt. copii nou nascuti, o prima de nastere o ia o singura data dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 6 luni.
Pentru toate aceste drepturi trebuie sa va adresati primariei din localitatea de domiciliu.
elyababau, utilizator