avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1075 soluții astăzi
Forum Activitate DorelG

Activitate DorelG

Răspuns la discuția Probleme cu asigurarea
Ok.Voi citi contractul punct cu punct, dar pe tot parcursul anului 2011 nu mi-au luat bani din cont iar acum de ce imi ia pentru doi ani?Daca mie imi lua foc casa in 2011 asigurarea nu imi platea nimic pentru ca nu am asigurarea dar acum imi opreste banii pentru 2011.Este corect?
Multumesc de raspuns!
Buna seara!
Problema aceasta poate a mai fost pusa si inainte dar sper sa nu va suparati daca ma sfatuiti si pe mine.
In 2008 am facut un imprumut la o banca , iar tot atunci ei mi-au facut si o polita de asigurare(imprumutul este cu garantie cesionata in favoarea bancii).Atunci nu am dat importanta ,dar in anii urmatori ei mi-au luat bani din cont pentru asigurare.Nu am fost atent atunci, dar acum cateva zile asteptam niste bani sa-mi intre in cont. Dupa ce au intrat banii in con am avut surpriza sa constat ca imi lipsesc aproape 140 euro din banii care trebuiau sa intre initial. Am intrebat si mi-au spus ca mi-a luat asigurarea de doua ori cate 68 euro.Nedumerit fiind am intrebat " de ce?", spunandumi-se ca asigurarea a luat bani pentru plata pe doi ani.Intrebarea mea este: Are voie banca sa-mi ia banii din cont pentru asigurare?
Daca nu plateam asigurarea pe 2011 oare , contractul de asigurarea nu se suspenda?Dupa cum scrie si in contract: ".neplata primei de asigurarea la data scadentei +20 de zile pasuire, aduce dupa sine suspendarea contractului de asigurare".
Nu am semnat si nici nu mi s-a adus la cunosctinta sa autorizez banca pentru a-mi lua banii de asigurare din cont.
Răspuns la discuția Amenda rovinieta
Nu am coborat deoarece acolo se afla politia si nu mi s-a permis sa stationez autocamionul.

Multumesc pentru raspunsul acordat.
Va rog daca poate cineva sa imi raspunda.
Sunt sofer la o firma din Oradea care are sediul la 1 km de vama Bors. Plecand de la firma pana in vama nu am avut de unde lua rovinieta , iar la singurul Petrom pana in vama nu am putut intra cu tirul. Mi s-a intocmit proces verbal cu amenda dar nu sunt mentionat ca contravenient eu ci firma. Mentionez ca in caietul de sarcini cu atributiile soferului semnat la angajare in cele 28 de puncte nu intra in atributiile soferului cumpararea rovinietei. Acum cei de la firma imi opresc mie salariul spunand ca era in atributia mea de a cumpara aceasta rovinieta. Ce pot sa fac ? Daca merg in instanta , am castig de cauza?

Multumesc
Răspuns la discuția Recuperare salariu
Al carui domiciliu? Al firmei sau al angajatorului?Daca soferii ar face un protest , oprind masinile in locul in care se afla in trafic ,ar fi ilegat?
Sotul meu s-a angajat de 2 luni si jumatate la o firma in Romania ca sofer pe tir. Trebuia sa primeasca salariul pe o luna si jumatate insa a primit numai o mica parte . Acum a aflat de la colegi ca au si ei de recuperat salarii de pe mai mutle luni . Nu stie ce sa faca pentru a-si putea recupera restul de bani cuveniti. I se spune de la firma ca nu au bani. Fiind in Elvetia a ramas fara bani pe cardul masinii stand doua zile asteptand sa ii trimita bani pentru a putea plati autostrada. Momentan este in Anglia cu foarte putini bani la el , vrea sa ii dea cursa pentru Romania si sa lichideze ,dar ma gandesc ca nu ii vor da banii. Cum sa procedeze?
Discuție Help!
Am fost in Slovacia.La peco am intrebat de rovineta, vigneta, nu m-am inteles cu ei, au stras din umeri.Am crezut ca e bagata in pretul motorinei ca in Germania.M-a oprit politia, mi-a pus amenda 1650 euro , nu i-am avut mi-a luat permisul.Vreau sa stiu e corect o asa amenda mare?Daca stie cineva, rog sa imi dea un raspuns.
Discuție OUG nr. 34/2010
De cand intra in vigoare OUG nr. 34 din 12 aprilie 2010 publicata in Monitorul Oficial nr.0234 din 13 aprilie 2010, privind unele masuri pentru intarirea controlului in scopul combaterii transporturilot ilicite de marfuri si persoane?