Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta

Va rog daca poate cineva sa imi raspunda.
Sunt sofer la o firma din Oradea care are sediul la 1 km de vama Bors. Plecand de la firma pana in vama nu am avut de unde lua rovinieta , iar la singurul Petrom pana in vama nu am putut intra cu tirul. Mi s-a intocmit proces verbal cu amenda dar nu sunt mentionat ca contravenient eu ci firma. Mentionez ca in caietul de sarcini cu atributiile soferului semnat la angajare in cele 28 de puncte nu intra in atributiile soferului cumpararea rovinietei. Acum cei de la firma imi opresc mie salariul spunand ca era in atributia mea de a cumpara aceasta rovinieta. Ce pot sa fac ? Daca merg in instanta , am castig de cauza?

Multumesc
Incercati in instanta dar e bine sa va angajati un avocat care sa se lupte pt dv. Acum vin si va intreb si eu de ce nu ati coborat de la volan sa intrati in PECO pt a va achizitiona rovinieta si de ce trebuia sa intrati cu TIR-ul? Comoditatea costa mult uneori.
Adrian Tudor, Consultant asigurari
Nu am coborat deoarece acolo se afla politia si nu mi s-a permis sa stationez autocamionul.

Multumesc pentru raspunsul acordat.