avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate deea_3181

Activitate deea_3181

Discuție Reclamatie ITM
Buna seara.
As dori sa va intreb dupa cat timp mai pot face reclamatie la ITM dupa ce am incheiat raporturile de munca cu o firm care nu mi-a facut contract de munca?

Discuție Subventie gaz
Buna ziua.
As avea o intrebare daca se poate.
ieri am fost sa depun actele la primarie pentru subventia la caldura. Toate bune si frumoase, pana doamna de acolo mi-a spus ca numele titularului (factura de gaz este trecuta pe numele bunicului meu) nu corespunde cu numele celui care depune cererea pentru caldura (adik eu).
Eu locuiesc cu fratele meu in apartamentul bunicilor, insa bunicii mei nu mai locuiesc aici, ci la tara, impreuna cu parintii mei.
Mi s-a spus de la primarie ca trebuie sa ma duc la gaz sa schimb contractul, in sensul ca ori pun contractul de gaz pe numele meu (ceea ce nu stiu daca se poate, pentru ca bunicii sunt proprietari pe apartament), fie sa fiu trecuta si eu in contractul de gaz (ceea ce iar nu stiu daca se poate).
Va rog ajutati-ma cu un sfat sau spuneti-mi ce se poate face in acest caz.
Mi se parte foarte stupid, dat fiind faptul ca eu locuiesc acolo, si nu bunicii, subventia este pentru cei care locuiesc acolo, nu pentru proprietari.
A, si mai precizez ca buniciii nu detin alta locuinta nicaieri.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția carte de munca
Sigur isi va face itm-ul treaba? Pentru ca "patronul" asta de 2 bani are o avocata care l-a mai scos din belelele, ca sa zic asa. Tin sa precizez ca este foarte parsiv. Si oricum, pana nu imi gasesc alt job nu pot sa fac niciun fel de plangere la ITM sau oriunde altundeva.
Discuție carte de munca
Buna ziua.
As avea si eu cateva intrebari, de fapt am mai multe probleme si as dori sa stiu cum as putea sa le rezolv.
De doi ani lucrez intr-o firma de constructii, mai exact din iulie 2008. Problema mea este ca nu am semnat niciun contract de munca, cu alte cuvinte lucrez la negru, nu ca asa as fi preferat eu ci pentru ca pe acest mare "patron" nu il intereseaza k nu am asig de sanatate, etc si, bineinteles, ca sa nu plateasca dari la stat. Motivul pentru care inca sunt aici este ca nu am reusit sa imi gasesc altceva de munca. Precizez ca am terminat o facultate, deci ma duce mintea, insa nu am reusit sa gasesc mai nimic dde munca (si vanzatoare la chiosc nu ma angajez, desi cred ca acolo as incheia un contr de munk). In plus, acest "patron" s-a purtat foarte urat cu angajatii (am mai avut o colega care a plecat acum un an de aici), inclusiv cu mine. In iarna am crezut ca imi trage una, mi-a luat geanta (mea persoanala) si a aruncat cu ea in perete, a luat laptopul si am crezut ca mi-l arunca in cap. In fine, sunt cu nervii la pamant. Pentru acest om de nimic toata lumea este tampita, numai el este inteligenta intruchipata. De aproape un an nu mai lucrez 8 ore, ci 6 ore, plus ca este mai mult munca de teren.
Vreau sa va intreb ce pot sa fac pentru ca acesta sa plateasca cu varf si indesat pentru tot ce a facut? Eu ii trimit saptamanal un raport cu tot de am facut in sapt respectiva, rapoarte pe care le am salvate, plus ca ma stiu foarte multi clienti din 2008 incoace, deci as putea demonstra foarte simplu ca lucrez pentru el.
Va multumesc mult si astept cat mai multe sfaturi.